Trudna przeprawa Jabeur z Serbką. Wielkie emocje w meczu Brazylijki

Ons Jabeur ma za sobą trudną przeprawę z Serbką Olgą Danilović w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2023 w Paryżu. Brazylijka Beatriz Haddad Maia i Jekateria Aleksandrowa stoczyły trzymającą w napięciu bitwę.

Ons Jabeur PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Ons Jabeur
Olga Danilović (WTA 105) na kortach Rolanda Garrosa wygrała pięć meczów bez straty seta. Przeszła kwalifikacje, a w turnieju głównym odprawiła Ukrainkę Katerynę Baindl i Włoszkę Jasmine Paolini. W sobotę była wymagającą rywalką dla Ons Jabeur (WTA 7). Ostatecznie Tunezyjka pokonała Serbkę 4:6, 6:4, 6:2.

W trwającym dwie godziny i 12 minut meczu Jabeur obroniła siedem z 11 break pointów i spożytkowała sześć z 10 szans na przełamanie. Tunezyjka pokusiła się o 30 kończących uderzeń przy 32 niewymuszonych błędach. Danilović miała 29 piłek wygranych bezpośrednio i 39 pomyłek.

Dla Serbki był to czwarty wielkoszlemowy start i po raz pierwszy awansowała do III rundy. Jabeur jest finalistką Wimbledonu i US Open z ubiegłego sezonu. W 2023 roku nękają ją zdrowotne problemy. W lutym nie wystąpiła w żadnym turnieju, bo przeszła operację prawego kolana. W kwietniu w Stuttgarcie w półfinale z Igą Świątek skreczowała z powodu kontuzji lewej łydki. Przez to Tunezyjka nie wystąpiła w Madrycie, gdzie miała bronić tytułu.

Beatriz Haddad Maia (WTA 14) zwyciężyła 5:7, 6:4, 7:5 Jekaterinę Aleksandrową (WTA 23). W spotkaniu było mnóstwo zwrotów akcji. W pierwszym secie Brazylijka z 1:5 wyrównała na 5:5, ale straciła dwa kolejne gemy. W drugim w pogoń ruszyła jej rywalka i z 2:4 wyrównała na 4:4.

Brazylijka jednak doprowadziła do trzeciej partii. W niej działy się niesamowite rzeczy. Aleksandrowa z 1:4 wyszła na 5:4 i miała piłkę meczową. Haddad Maia obroniła ją i zdobyła trzy ostatnie gemy. Batalia trwała dwie godziny i 48 minut.

Aleksandrowa popełniła 12 podwójnych błędów i w sumie 67 niewymuszonych. Zanotowano jej 29 kończących uderzeń. Haddad Mai naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 41 pomyłek. Brazylijka siedem razy oddała podanie, a wykorzystała osiem z 13 break pointów. Po raz pierwszy awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowej imprezy. W poprzednich 11 startach odpadała w I lub II rundzie.

Bernarda Pera (WTA 36) wygrała 6:4, 7:6(2) z Elisabettą Cocciaretto (WTA 44). W ciągu godziny i 41 minut miało miejsce 13 przełamań. Amerykanka sześć razy oddała podanie, a wykorzystała siedem z ośmiu break pointów. Po raz pierwszy awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju w singlu. O ćwierćfinał zmierzy się z Jabeur.