Sabalenka prowadziła już 5:0. Nie przewidziała, co zrobi rywalka

Aryna Sabalenka prowadziła 5:0 w pierwszym secie meczu ze Sloane Stephens, ale później rozgorzała walka na całego. Wiceliderka rankingu przetrwała ambitny szturm rywalki i awansowała do kolejnej rundy Rolanda Garrosa 2023 w Paryżu.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
Aryna Sabalenka (WTA 2) kontynuuje swój zwycięski marsz w turniejach wielkoszlemowych. Wygrała w nich już 11 meczów z rzędu. W styczniu triumfowała w Australian Open. W niedzielę awansowała do ćwierćfinału Rolanda Garrosa po zwycięstwie 7:6(5), 6:4 nad Sloane Stephens (WTA 30).

W pierwszym secie Sabalenka prowadziła 5:0 i zanosiło się na nokaut. Stephens pokazała jednak charakter i rozgorzała walka na całego. Amerykanka obroniła cztery piłki setowe i wyrównała na 5:5. Ostatecznie doszło do tie breaka. W nim Sabalenka przegrywała 2-4, ale zdobyła pięć z sześciu kolejnych punktów.

W drugiej partii wiceliderka rankingu wyszła na prowadzenie 4:2. Stephens znów ruszyła w pogoń i wyrównała na 4:4. Kluczowy okazał się dziewiąty gem. Amerykanka miała trzy okazje na 5:4, ale od 40-0 straciła pięć kolejnych punktów. Po chwili Sabalenka pewnie utrzymała podanie i zameldowała się w kolejnej rundzie.

W ciągu godziny i 41 minut Sabalenka trzy razy oddała podanie, a wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Naliczono jej 24 kończące uderzenia i 40 niewymuszonych błędów. Stephens zanotowano pięć piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek. Było to czwarte spotkanie tych tenisistek. Trzy wcześniejsze również padły łupem Sabalenki, ale po trzysetowych bitwach.

Była to konfrontacja tenisistek, które zdobyły po jednym wielkoszlemowym tytule w singlu. Stephens jest mistrzynią US Open 2017. Amerykanka może się też pochwalić finałem Rolanda Garrosa 2018. Sabalenka w styczniu tego roku triumfowała w Australian Open. Teraz po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału w Paryżu.

W ćwierćfinale rywalką Sabalenki będzie Ukrainka Elina Switolina. Bilans ich meczów to 1-1. Oba były trzysetowymi bitwami. W Wuhan (2018) zwyciężyła Białorusinka, a w Strasburgu (2020) z wygranej cieszyła się Ukrainka.