Novak Djoković przetrwał problemy. Serb w 45. wielkoszlemowym półfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Mohammed Badra / Na zdjęciu: Novak Djoković
PAP/EPA / Mohammed Badra / Na zdjęciu: Novak Djoković

Pierwszy raz podczas rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2023 Novak Djoković musiał odrabiać straty. W ćwierćfinałowym meczu z Karenem Chaczanowem Serb przegrał seta, ale ostatecznie zwyciężył w czterech partiach.

Novak Djoković bez straty seta doszedł do ćwierćfinału Roland Garros 2023. W tej fazie po raz pierwszy w tegorocznej edycji imprezy w Paryżu musiał mierzyć się z problemami. W pojedynku z Karenem Chaczanowem przegrał pierwszego seta, był o kilka punktów od przegrania drugiego, ale znalazł właściwą drogę i pokonał moskwianina 4:6, 7:6(0), 6:2, 6:4.

Chaczanow, jedyny tenisista, który dotarł do 1/4 finału trzech ostatnich turniejów wielkoszlemowych, wyszedł na kort odpowiednio nastawiony i od początku mocnymi i rotowanymi zagraniami sprawiał Djokoviciowi mnóstwo kłopotów.

Rozstawiony z numerem 11. moskwianin niespodziewanie wygrał pierwszego seta, a w drugim doprowadził do tie breaka. W dodatkowej rozgrywce drugiej partii Djoković pokazał jednak mistrzowską klasę. Serią popisowych akcji w obronie odebrał przeciwnikowi ochotę do gry i wygrał 7-0.

Zwycięski przez oznaczonego "trójką" Serba drugi set całkowicie zmienił obraz spotkania. Od trzeciej odsłony tenisista z Belgradu grał pewniej, skuteczniej returnował, wygrywał więcej wymian i w efekcie przejął całkowitą kontrolę nad wydarzeniami na korcie. Z każdą minutą spokojnie przybliżał się do sukcesu, aż zakończył mecz asem.

Pojedynek trwał trzy godziny i 38 minut. W tym czasie Djoković zaserwował 11 asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z ośmiu break pointów, posłał 57 zagrań kończących i popełnił 42 niewymuszone błędy. Z kolei Chaczanowowi zapisano siedem asów, 38 uderzeń wygrywających oraz 44 pomyłki własne.

Tym samym 36-letni Djoković awansował do 45. w karierze wielkoszlemowego półfinału, co daje mu drugie miejsce w historycznej klasyfikacji, za Rogerem Federerem (46). W 1/2 finału Rolanda Garrosa zameldował się po raz 12. i pod tym względem ustępuje jedynie Rafaelowi Nadalowi (15).

Jeśli Serb wygra Roland Garros 2023, zdobędzie 23. wielkoszlemowy tytuł i zostanie samodzielnym liderem klasyfikacji wszech czasów, dystansując Nadala. Kolejnym jego rywalem na drodze do tego celu będzie lepszy z pary Carlos Alcaraz - Stefanos Tsitsipas.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 49,6 mln euro wtorek, 6 czerwca