Drugi rozdział skandynawski derbów w Paryżu. Narracja była identyczna

Podobnie jak przed rokiem, Casper Ruud w czterech setach pokonał Holgera Rune w 1/4 finału rozgrywanego na kortach ziemnych Rolanda Garrosa. Tym samym Norweg awansował do trzeciego w karierze wielkoszlemowego półfinału.

Marcin Motyka
Casper Ruud PAP/EPA / Christophe Petit Tesson / Na zdjęciu: Casper Ruud
Drugi rok z rzędu w ćwierćfinale Rolanda Garrosa doszło do skandynawskich derbów - pojedynku Caspera Ruuda z Holgerem Rune. Ich środowy mecz był niemal kopią wydarzeń sprzed 12 miesięcy. Znów bowiem Norweg pokonał Duńczyka w czterech setach. Tym razem 6:1, 6:2, 3:6, 6:3.

Skandynawscy pisarze są uznawani za twórców świetnych kryminałów. Gdyby rywalizację Ruuda i Runego na obiektach Rolanda Garrosa porównać do powieści, narracja obu rozdziałów byłaby niemal identyczna. A, utrzymując tę retorykę, w dwóch pierwszych setach środowego spotkania Norweg sprawiał wrażenie, jakby "przeczytał" Duńczyka od początku do końca.

Przez pierwszą godzinę bowiem na korcie dominował jedynie Ruud. Mecz stał się wyrównany od trzeciej partii, którą Rune rozpoczął z werwą, ograniczył liczbę błędów, szybko objął prowadzenie 3:0, by wygrać 6:3. Z kolei w czwartej odsłonie to Norweg zdobył kluczowego breaka (na 3:1) i już nie oddał przewagi.

W ciągu dwóch godzin i 44 minut gry Ruud zaserwował pięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał pięć z 13 break pointów, posłał 32 zagrania kończące i popełnił 29 niewymuszonych błędów. Rune natomiast zapisał na swoim koncie jednego asa, 48 uderzeń wygrywających oraz 47 pomyłek własnych.

Dla 24-latka z Oslo to trzeci w karierze awans do wielkoszlemowego półfinału, a drugi z rzędu w Rolandzie Garrosie. O wyrównanie ubiegłorocznego osiągnięcia i występ w finale Norweg zmierzy się z Alexandrem Zverevem, z którym ma bilans 1-2, ale wszystkie mecze rozegrali na twardej nawierzchni.