Iga Świątek krok od celu. Jest trzeci finał w Paryżu!

Jest kolejny finał Igi Świątek w Paryżu! Polka zatrzymała Brazylijkę Beatriz Haddad Maię i w sobotę powalczy o trzeci triumf w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie.

Iga Świątek PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Iga Świątek
Po elektryzującym maratonie Karoliny Muchovej z Aryną Sabalenką, przyszedł czas na drugi półfinał Rolanda Garrosa. Iga Świątek i Beatriz Haddad Maia walkę o finał rozpoczęły o godz. 18:50. Niespodzianki nie było i Brazylijka została zatrzymana, ale nie był to łatwy mecz. Polka wygrała 6:2, 7:6(7).

Haddad Maia rozpoczęła mecz od mocnego uderzenia. Efektowny return dał jej przełamanie w pierwszym gemie. Na 2:0 Brazylijka nie podwyższyła. Wyrzucony forhend kosztował ją stratę podania. Polka bardzo dobrze pracowała w wymianach i mało psuła.

27-letnia Haddad Maia walczyła dzielnie, starała się być aktywna w wymianach, ale w I secie wyrównany był tylko początek. Świątek weszła w uderzenia i tempo wymian coraz częściej było zabójcze dla jej rywalki. W szóstym gemie nie wyszedł jej skrót i oddała podanie. Polka poszła za ciosem i zaliczyła jeszcze jedno przełamanie. Głębokim returnem wymuszającym błąd zakończyła seta.

Na otwarcie II partii Świątek przeżyła małe katusze, ale uratowała się po obronie break pointa. To nie był jednak koniec jej problemów. W trzecim gemie Haddad Maia przeprowadziła bardzo dobry forhendowy atak i zaliczyła przełamanie. Brazylijka długo przewagi nie utrzymała. Wyrzuciła forhend i na tablicy pojawił się wynik 3:3.

W siódmym gemie Świątek obroniła break pointa i z 1:3 wyszła na 4:3. Na korcie trwała twarda walka, a intensywność wielu wymian była niesamowita. Haddad Maia nie odpuszczała nawet na moment i liderka rankingu musiała być bardzo czujna. Przy 4:4 Polka pokazała ogromną wytrwałość i odparła trzy break pointy.

Ostatecznie o losach seta zadecydował emocjonujący tie break. W nim Brazylijka była o krok od prowadzenia 6-3, ale zepsuła woleja. Jedną piłkę setową uzyskała, ale wpakowała przy niej forhend w siatkę. Po chwili Świątek miała meczbol, ale Haddad Maia obroniła się kapitalną kontrą forhendową. Drugiej piłki meczowej Polka już nie zmarnowała. Awans przypieczętowała forhendem.

Mecz trwał dwie godziny i dziewięć minut. Świątek zdobyła 33 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła pięć z siedmiu break pointów. Miała cztery szanse na przełamanie i wszystkie wykorzystała. Polka posłała 25 kończących uderzeń przy 26 niewymuszonych błędach. Haddad Maia pokusiła się o 25 piłek wygranych bezpośrednio przy 27 pomyłkach.

Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W ubiegłym sezonie w Toronto zwyciężyła Haddad Maia 6:4, 3:6, 7:5. W Paryżu Brazylijka rozegrała trzy trzysetowe mecze, w tym prawie czterogodzinny maraton z Hiszpanką Sarą Sorribes. Osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy półfinał. Wcześniej w imprezach tej rangi nie była w stanie dojść dalej niż do II rundy.

Świątek pozostaje bez straconego seta w turnieju. Osiągnęła 18. singlowy finał w WTA Tour i powalczy o 14. tytuł. Będzie to dla niej szansa na trzecie trofeum w tym rok, po Dosze i Stuttgarcie.

Świątek jest już pewna utrzymania pozycji liderki rankingu. Powalczy o czwarty wielkoszlemowy tytuł, trzeci w Paryżu (2020, 2022). W ubiegłym sezonie triumfowała też w US Open. W sobotnim finale Polka zmierzy się z Karoliną Muchovą. Mecz rozpocznie się o godz. 15:00.