Podwójna dawka tenisa w Berlinie. Czeszka kontra Chorwatka w finale

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Petra Kvitova

W sobotę odbyły się ćwierćfinały i półfinały turnieju WTA 500 w Berlinie. W niedzielę o tytuł zmierzą się Czeszka Petra Kvitova i Chorwatka Donna Vekić.

Tenisistki rywalizujące w Berlinie czekał bardzo pracowity dzień. W piątek nie odbyło się żadne spotkanie z powodu deszczu. Z tego powodu w sobotę rozegrane zostały ćwierćfinały i półfinały. Po dwa mecze wygrały Petra Kvitova (WTA 9) i Donna Vekić (WTA 23).

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 22) jako jedyna z półfinalistek w sobotę wyszła na kort tylko raz. Stało się tak, bo w ćwierćfinale otrzymała walkower od Weroniki Kudermetowej (WTA 13), która w poprzedniej rundzie odprawiła Arynę Sabalenkę. Tenisistka mieszkająca w Pradze przed tygodniem obroniła tytuł w Den Bosch. W Berlinie w II rundzie wyeliminowała Amerykankę Coco Gauff i była niepokonana od siedmiu spotkań. Jej serię przerwała Kvitova, której uległa 3:6, 4:6.

W ciągu 79 minut Czeszka wywalczyła 27 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie, a sama wykorzystała dwa z sześciu break pointów. Wcześniej Kvitova zaserwowała 13 asów i zwyciężyła 6:4, 7:6(3) Caroline Garcię (WTA 4).

W ćwierćfinale Vekić prowadziła 6:2, 3:0 z Eliną Awanesjan (WTA 81), by później przegrywać 5:6 w drugim secie. Chorwatka opanowała sytuację i wygrała to spotkanie 6:2, 7:6(0). W półfinale wróciła z 3:5 w drugim secie i pokonała 6:4, 7:6(8) Marię Sakkari (WTA 8). Greczynka wcześniej obroniła cztery piłki setowe w tie breaku pierwszej partii i zwyciężyła 7:6(7), 6:1 Marketę Vondrousovą (WTA 53).

Kvitova wygrała cztery z pięciu dotychczasowych meczów z Vekić. Po raz drugi zmierzą się na trawie. W ubiegłym sezonie w Eastbourne Czeszka wygrała 6:1, 7:6(1). Chorwatka jedyny raz lepsza była w 2019 roku w Petersburgu.

Obie tenisistki zdobywały już tytuły na trawie. Kvitova przede wszystkim jest dwukrotną mistrzynią Wimbledonu (2011, 2014). Dwa razy wygrała też turniej w Birmingham (2017, 2018). W ubiegłym roku triumfowała w Eastbourne. Vekić w 2017 była najlepsza w Nottingham. Chorwatka ma bilans wszystkich finałów 4-7, a w przypadku Czeszki jest to 30-11.

bett1open, Berlin (Niemcy) WTA 500, kort trawiasty, pula nagród 780,6 tys. dolarów sobota, 24 czerwca

półfinał gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy 7) - Jekaterina Alekandrowa 6:3, 6:4 Donna Vekić (Chorwacja) - Maria Sakkari (Grecja, 6) 6:4, 7:6(8)

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Maria Sakkari (Grecja, 6) - Marketa Vondrousova (Czechy, WC) 7:6(7), 6:1 Petra Kvitova (Czechy, 7) - Caroline Garcia (Francja, 3) 6:4, 7:6(3) Donna Vekić (Chorwacja) - Elina Awanesjan (LL) 6:2, 7:6(0) Jekaterina Aleksandrowa - Weronika Kudermetowa (WC) walkower

Źródło artykułu: WP SportoweFakty