Zaskakujące rozstrzygnięcie w Halle. Życiowy sukces Kazacha

Aleksander Bublik wygrał rozgrywany na kortach trawiastych turniej ATP 500 w Halle. W finale w trzech setach pokonał Andrieja Rublowa. Dla 26-letniego Kazacha to drugi w karierze triumf w głównym cyklu i życiowy sukces.

Marcin Motyka
Aleksander Bublik, mistrz Terra Wortmann Open 2023 PAP/EPA / Ronald Wittek / Na zdjęciu: Aleksander Bublik, mistrz Terra Wortmann Open 2023
Aleksander Bublik od początku turnieju ATP w Halle spisywał się rewelacyjnie. Kazach w drodze do finału wyeliminował czterech wyżej notowanych rywali, w tym m.in. Alexandra Zvereva. W meczu o tytuł sprawił kolejną niespodziankę i pokonał 6:3, 3:6, 6:3 rozstawionego z numerem trzecim Andrieja Rublowa, aktualnie siódmego singlistę świata.

Mecz był bardzo wyrównany. Po 65 minutach gry obaj mieli na koncie po jednym wygranym secie i jednym przełamaniu. Decydujący moment nastąpił w drugim gemie trzeciej partii, gdy Bublik zdobył breaka. Następnie podwyższył prowadzenie na 3:0 i utrzymał tę przewagę do samego końca.

Triumf w turnieju rangi ATP 500 jest dla 26-latka z Gatczyny życiowym sukcesem. To zarazem dla niego drugi tytuł w głównym cyklu (w zeszłym roku zwyciężył w imprezie "250" Montpellier). Za wygraną otrzyma 500 punktów do światowego rankingu i 410,5 tys. euro premii finansowej.

- To naprawdę wiele dla mnie znaczy. Za mną trudne pół roku i teraz otrzymałem nagrodę za ciężką pracę. Nawet nie mogłem sobie wyobrazić, że wygram ten turniej, więc jestem bardzo szczęśliwy - powiedział Bublik.

Z kolei 25-letni Rublow poniósł ósmą porażkę w swoim 21. finale na poziomie ATP Tour. Mecz o tytuł w Halle przegrał po raz drugi (w 2021 roku uległ Ugo Humbertowi). Za tegoroczny występ w Westfalii zainkasuje 300 "oczek" do rankingu i 220,8 tys. euro.

W finale zmagań w grze podwójnej Marcelo Melo i John Peers pokonali 7:6(3), 3:6, 10-6 włoski duet Simone Bolelli / Andrea Vavassori i zdobyli pierwszy wspólny tytuł. Łącznie dla 39-letniego Brazylijczyka to 37. deblowe mistrzostwo w głównym cyklu, a dla 34-letniego Australijczyka - 27.

Terra Wortmann Open, Halle (Niemcy)
ATP 250, kort trawiasty, pula nagród 2,195 mln euro
niedziela, 25 czerwca

finał gry pojedynczej:

Aleksander Bublik (Kazachstan) - Andriej Rublow (3) 6:3, 3:6, 6:3

finał gry podwójnej:

Marcelo Melo (Brazylia) / John Peers (Australia) - Simone Bolelli (Włochy) / Andrea Vavassori (Włochy) 7:6(3), 3:6, 10-6