Mistrzyni po zdrowotnych przejściach dała o sobie znać. Niespodzianka w starciu Amerykanek

W Wimbledonie 2023 doszło do niespodzianki w konfrontacji Amerykanek. Sofia Kenin, wielkoszlemowa mistrzyni po zdrowotnych przejściach, wyeliminowała Coco Gauff.

Sofia Kenin PAP/EPA / ADAM VAUGHAN / Na zdjęciu: Sofia Kenin
Sofia Kenin (WTA 128) w 2020 roku wygrała Australian Open i zanotowała finał Rolanda Garrosa. Później miała zdrowotne problemy. W poniedziałek Amerykanka dała o sobie znać w Wimbledonie. Pokonała 6:4, 4:6, 6:2 Coco Gauff (WTA 7).

W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Kenin uzyskała na 2:1. W drugim z 0:3 wyrównała na 3:3, ale w 10. gemie oddała podanie. Trzecią partię rozpoczęła od przełamania. Do końca nie straciła serwisu, choć raz miała problemy. W czwartym gemie odparła trzy break pointy. W siódmym gemie Kenin zaliczyła jeszcze jedno przełamanie, a w ósmym przypieczętowała awans przy pierwszej piłce meczowej.

Spotkanie trwało dwie godziny i trzy minuty. Gauff posłała 12 asów, z czego sześć w drugim secie. Naliczono jej 33 kończące uderzenia i 33 niewymuszone błędy. Kenin miała 22 piłki wygrane bezpośredno i 18 pomyłek. Dwa razy oddała podanie, a wykorzystała cztery z 10 break pointów.

Dla Kenin jest to 10. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, drugie w tym roku. W maju w Rzymie wyeliminowała Arynę Sabalenkę. Kolejną rywalką Amerykanki będzie Chinka Xinyu Wang.

Rebeka Masarova (WTA 66) zwyciężyła 7:5, 3:6, 7:6(6) Mayar Sherif (WTA 31). W pierwszym secie Hiszpanka obroniła trzy piłki setowe przy 4:5 i 0-40. W drugim oddała podanie w czwartym gemie i nie odrobiła straty. W trzeciej partii Masarova wróciła ze stanu 2:4. W emocjonującym tie breaku najpierw prowadziła 4-0, a później przegrywała 5-6. Nie oznaczało to piłki meczowej dla Egipcjanki, bo w imprezach wielkoszlemowych tie break w decydującym secie (trzecim u kobiet, piątym u mężczyzn) grany jest do 10 punktów. Pięć ostatnich piłek padło łupem Hiszpanki.

Trwa zwycięski marsz Kateriny Siniakovej (WTA 32), która w sobotę zdobyła tytuł w Bad Homburgu. W poniedziałek pokonała 6:3, 7:5 Qinwen Zheng (WTA 25). W drugim secie Czeszka wróciła ze stanu 1:3. W ciągu godziny i 48 minut wykorzystała sześć z 14 break pointów. W II rundzie jest też jej rodaczka Marie Bouzkova (WTA 33), która prowadziła 6:1, 5:1, by ostatecznie wygrać 6:1, 6:4 z Simoną Waltert (WTA 116).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)