Zeszłoroczny finalista US Open za burtą. Faworyci gospodarzy nie zawiedli

Casper Ruud, finalista rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open z zeszłego sezonu, z tegoroczną edycją pożegnał się już w II rundzie. Do 1/16 finału awansowali Amerykanie - Taylor Fritz, Frances Tiafoe, Tommy Paul i Ben Shelton.

Marcin Motyka
Casper Ruud Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Casper Ruud
W ubiegłym sezonie Casper Ruud sensacyjnie dotarł do finału US Open. W tegorocznej edycji nowojorskiego turnieju także sprawił niespodziankę, tyle że negatywną. Rozstawiony z numerem piątym Norweg odpadł bowiem już w II rundzie. W środową noc po trwającym trzy godziny i 20 minut zaciętym meczu przegrał 4:6, 7:5, 2:6, 6:0, 2:6 z Zhizhenem Zhangiem.

Ruud może mówić o sporym rozczarowaniu, za to Zhang - celebrować życiowy sukces. Pokonując aktualnie piątego w rankingu ATP Norwega, Chińczyk odniósł największe zwycięstwo w karierze i wywalczył debiutancki awans do III rundy US Open. Jego kolejnym rywalem będzie posiadacz dzikiej karty Rinky Hijikata, który wyeliminował Martona Fucsovicsa.

Nie zawiedli faworyci gospodarzy. Taylor Fritz, najwyżej notowany amerykański singlista, ani razu nie został przełamany, sam uzyskał sześć breaków i wygrał 6:1, 6:2, 6:2 z Juanem Pablo Varillasem. Następnym przeciwnikiem turniejowej "dziewiątki" będzie Jakub Mensik. 17-letni Czech w pojedynku kwalifikantów okazał się lepszy od Titouana Drogueta.

Na Arthur Ashe Stadium Frances Tiafoe, pupil miejscowej publiczności, również bez straty seta i podania uporał się z Sebastianem Ofnerem. W III rundzie rozstawiony z numerem dziesiątym Amerykanin zagra z Adrianem Mannarino. Francuz, turniejowa "22", ograł Fabiana Marozsana (3:6, 6:3, 6:4, 6:1).

Najtrudniejszą przeprawę przeszedł Tommy Paul, który odrobił stratę 0-2 w setach i wyeliminował Romana Safiullina. W walce o IV rundę rozstawiony z numerem 14. Amerykanin skonfrontuje się z Alejandro Davidovichem, turniejową "21". Hiszpan oddał osiem gemów Juanowi Manuelowi Cerundolo.

Awansował też Ben Shelton. 20-latek z Atlanty wyeliminował Dominika Thiema, który na początku drugiego seta skreczował z powodu choroby, i teraz zmierzy się z Asłanem Karacewem.

Niesamowity przebieg miał mecz Jiriego Vesely'ego z rozstawionym z numerem 20. Francisco Cerundolo. Czech roztrwonił prowadzenie 2-0 w setach, ale w piątej partii dwukrotnie odrobił stratę przełamania i doprowadził do super tie breaka, w którym przechylił szalę na swoją korzyść. W nagrodę zagra w III rundzie z Borną Gojo, kwalifikantem.

Tommy Paul (USA, 14) - Roman Safiullin 3:6, 2:6, 6:2, 6:4, 6:3
Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, 21) - Juan Manuel Cerundolo (Argentyna) 6:1, 6:4, 6:3
Adrian Mannarino (Francja, 22) - Fabian Marozsan (Węgry) 3:6, 6:3, 6:4, 6:1
Zhizhen Zhang (Chiny) - Casper Ruud (Norwegia, 5) 6:4, 5:7, 6:2, 0:6, 6:2
Jiri Vesely (Czechy) - Francisco Cerundolo (Argentyna, 20) 7:6(5), 6:2, 3:6, 2:6, 7:6(6)
Ben Shelton (USA) - Dominic Thiem (Austria) 7:6(1), 1:0 i krecz
Jakub Mensik (Czechy, Q) - Titouan Droguet (Francja, Q) 3:6, 6:2, 7:6(1), 6:3
Rinky Hijikata (Australia, WC) - Marton Fucsovics (Węgry) 6:1, 6:2, 6:1