Novak Djoković bezlitosny dla faworyta gospodarzy. Serb pobił rekord Rogera Federera

Novak Djoković bez straty seta pokonał Taylora Fritza w 1/4 finału rozgrywanego na kortach twardych US Open 2023. Tym samym Serb awansował do 47. w karierze wielkoszlemowego półfinału i pobił rekord Rogera Federera.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / Marcin Cholewiński / Na zdjęciu: Novak Djoković
Na ten mecz czekali wszyscy sympatycy tenisa w USA. W ćwierćfinale US Open 2023 Taylor Fritz, aktualnie najwyżej notowany reprezentant gospodarzy, zmierzył się z najbardziej utytułowanym tenisistą wszech czasów, Novakiem Djokoviciem. Wielkiego widowiska jednak nie było. Rozstawiony z numerem drugim Serb okazał się bezlitosny dla faworyta lokalnych fanów i zwyciężył 6:1, 6:4, 6:4.

Oznaczony numerem dziewiątym Fritz w drodze do ćwierćfinału nie stracił seta i tylko raz został przełamany. Lecz we wtorek szybko przekonał się, że Djoković to rywal z o wiele wyższej półki niż ci, których zdemolował w pierwszym tygodniu nowojorskiego turnieju.

Już w premierowej partii Amerykanin trzykrotnie oddał podanie i zdobył tylko gema. W drugim secie nic nie zmieniło się w obrazie gry - tenisista z Kalifornii popełniał mnóstwo błędów i nie był w stanie podjąć wyrównanej rywalizacji.

Najwięcej emocji, i to dosłownie, dostarczyła trzecia odsłona, w której Djoković tracił panowanie nad sobą. Po tym, jak przy stanie 3:3 obronił się przed przełamaniem, wydał z siebie głośny okrzyk, a po chwili sam odebrał podanie Fritzowi i wyszedł na 4:3. Wówczas jednak niespodziewanie przegrał gema przy własnym serwisie i wyładował frustrację na jednej z osób ze swojego boksu.

Następny gem przyniósł kolejngo breaka dla Djokovicia. Dzięki temu Serb objął prowadzenie 5:4 i serwował po zwycięstwo. Znów nie obyło się bez nerwów, bo tenisista z Belgradu musiał bronić się przed przełamaniem powrotnym, ale zdołał zakończyć pojedynek.

Mecz trwał dwie godziny i 35 minut. W tym czasie Djoković zaserwował siedem asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z dziewięciu break pointów, posłał 25 zagrań kończących i popełnił 26 niewymuszonych błędów. Z kolei Fritzowi zapisano osiem asów, 33 uderzenia wygrywające i 51 pomyłek własnych.

36-latek z Belgradu znów zapisał się na kartach historycznym osiągnięciem - awansował do 47. w karierze wielkoszlemowego półfinału i pobił rekord Rogera Federera. Z kolei w 1/2 finału US Open zameldował się 13. raz. Lepszy pod tym względem jest jedynie Jimmy Connors (14).

Wygrywając we wtorek, Djoković podwyższył na 8-0 bilans konfrontacji z Fritzem. W półfinale, w piątek, Serb zmierzy się z kolejnym Amerykaninem - lepszym z pary Frances Tiafoe - Ben Shelton.