ATP Bazylea: Federer już w ćwierćfinale

Roger Federer (ATP 1) pokonał Andreasa Seppi (ATP 51) 6:3, 6:3 i awansował do ćwierćfinału turnieju Davidoff Swiss Indoors Basel rozgrywanego w Bazylei (z pulą nagród 1755 tys. euro).

Szwajcar w całym spotkaniu, które trwało 62 minuty, zaserwował sześć asów, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów i wygrał 73 proc. piłek przy swoim podaniu. To szóste kolejne zwycięstwo Federera nad Seppim, w tym czwarte odniesione w tym roku. Włoch dotychczas nie był w stanie urwać liderowi światowego rankingu nawet seta. Szwajcar odniósł 17. zwycięstwo z rzędu w domowym turnieju i jego bilans w Bazylei to teraz 31-6. Zanim wygrał tę imprezę w trzech ostatnich latach dochodził w niej do finału w 2000 i 2001 roku przegrywając odpowiednio z Thomasem Enqvistem i Timem Henmanem.

Lider światowego rankingu rozgrywa swój pierwszy turniej od czasu US Open, w finale którego przegrał z Juanem Martinem del Potro. Później w połowie września wystąpił jeszcze w meczu fazy Play-Off Pucharu Davisa, w którym Szwajcarzy pokonali Włochów. Federer od czasu triumfu w Madrycie w maju przegrał tylko dwa spotkania.

W ćwierćfinale jest już także Radek Stiepanek (nr 5), który w trwającym dwie godziny i 21 minut spotkaniu z Florentem Serrą (ATP 71) zaserwował dwa razy więcej asów od rywala (22-11) i zwyciężył 3:6, 7:6(1), 7:6(1). Czech nie wykorzystał żadnego z 16 break pointów, w tym 13 w drugim secie. Serra miał trzy okazje na przełamanie jego serwisu i wykorzystał jedną. Stiepanek wygrał 81 proc. piłek przy swoim pierwszym podaniu. To czwarte zwycięstwo Czecha nad Francuzem i drugie w tym sezonie.

Stiepanek w tym sezonie zdobył dwa ze swoich czterech tytułów. W styczniu triumfował w Brisbane, a w lutym w San Jose w finale pokonując odpowiednio Fernando Verdasco i Mardy'ego Fisha. Poza tym zaliczył jeszcze finał w Memphis przegrywając z Andym Roddickiem. W ostatnich dwóch turniejach w Szanghaju i Wiedniu osiągnął ćwierćfinał. Serra przed tygodniem zaliczył ćwierćfinał w Lyonie.

Udanie turniej w Bazylei zainaugurowała rakieta numer dwa Szwajcarii Stanislas Wawrinka (nr 6), który pokonał triumfatora z ubiegłego tygodnia z Lyonu Ivana Ljubicica (ATP 25) 6:7(5), 6:3, 6:4. W dwóch ostatnich setach tego meczu Szwajcar przy własnym podaniu przegrał tylko dziewięć piłek. To jego drugie zwycięstwo w piątym spotkaniu z Chorwatem. Pierwsze trzy mecze wygrywał Ljubicic. Wawrinka przełamał się w ubiegłym sezonie w Dausze, gdzie pokonał Chorwata w półfinale.

Wawrinka jest jednym z czterech reprezentantów gospodarzy, który przeszedł pierwszą rundę. Wcześniej dokonali tego Federer, grający z dziką kartą Marco Chiudinelli (ATP 73) i kwalifikant Michael Lammer (ATP 167).

Walczący o trzeci tytuł w sezonie Marin Cilic (nr 4) pokonał Philippa Petzschnera (ATP 76) 6:4, 6:4 serwując 14 asów i wygrywając 31 z 38 piłek przy swoim pierwszym podaniu. Chorwat obronił też dwa break pointy samemu wykorzystując dwie z pięciu okazji na przełamanie serwisu rywala.

Notowany obecnie na 13. miejscu Cilic w drugiej rundzie spotka się z Serbem Viktorem Troickim (ATP 29), które dotychczas pokonał trzy razy. Chorwat ciągle ma szansę na grę w kończącym sezon Masters. Do zajmującego ósme miejsce Fernando Verdasco traci 870 punktów.

Odpadł James Blake (nr 7), który przegrał z Jeremym Chardym (ATP 31) 6:7(4), 7:6(6), 4:6. Francuz wykorzystał jedną z siedmiu okazji na przełamanie serwisu rywala samemu broniąc dwa break pointy. Amerykanin zaserwował 14 asów, ale popełnił też osiem podwójnych błędów serwisowych. Chardyemu zanotowano 24 asy i tylko jeden podwójny błąd. Francuz, który w lipcu w Stuttgarcie zdobył swój pierwszy tytuł, wygrał 76 proc. piłek przy swoim podaniu.

Davidoff Swiss Indoors, Bazylea (Szwajcaria)
ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1755 tys. euro
środa, 4 listopada 2009

II runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Andreas Seppi (Włochy) 6:3, 6:3
Radek Stiepanek (Czechy, 5) - Florent Serra (Francja, LL) 3:6, 7:6(1), 7:6(1)

I runda gry podwójnej:

Christopher Kas / Viktor Troicki (Niemcy/Serbia) - Bruno Soares / Kevin Ullyett (Brazylia/Zimbabwe, 3) 7:6(4), 4:6, 10-6

Johan Brunstrom / Jean-Julien Rojer (Szwecja/Antyle Holenderskie) - Andreas Beck / Benjamin Becker (Niemcy), 4:6, 7:6(4), 10-6

Lukas Dlouhy / Philipp Kohlschreiber (Czechy/Niemcy) - Jonathan Erlich / Andy Ram (Izrael) 6:2, 3:6, 11-9