Zwrot w nocnym ćwierćfinale. Koniec marzeń Australijczyka

Alex de Minaur w trzech setach przegrał z Andriejem Rublowem w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. Tym samym Australijczyk stracił szansę na kwalifikację do kończących sezon ATP Finals.

Marcin Motyka
Alex de Minaur PAP/EPA / Christophe Petit Tesson / Na zdjęciu: Alex de Minaur
Przystępując do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu z Andriejem Rublowem, Alex de Minaur mógł jeszcze marzyć o kwalifikacji do ATP Finals. Australijczyk w rankingu Race zajmował 12. miejsce, ale do ósmego Holgera Rune, który w piątek odpadł z imprezy w stolicy Francji, tracił 635 punktów.

Aby jednak przedłużyć swoje szanse, De Minaur w Paryżu musiał zdobyć tytuł. Tak się jednak nie stanie. Australijczyk przegrał bowiem z Rublowem 6:4, 3:6, 1:6 i odpadł z dalszej rywalizacji w Rolex Paris Masters i walki o bilet do Finałów ATP Tour.

Zdając sobie sprawę z niewielkiej, ale wciąż istniejącej szansy, De Minaur wyszedł na kort bardzo zmotywowany. Rozstawiony z numerem 13. Australijczyk wspaniale poruszał się, wytrzymywał wymiany z agresywniej grającym rywalem, a w dziewiątym gemie wywalczył przełamanie, po czym zakończył pierwszego seta.

Wówczas jednak nastąpił zwrot. De Minaur zaczął popełniać więcej błędów oraz słabiej serwować. Oznaczony numerem piątym Rublow wykorzystał słabszą postawę przeciwnika i przejął inicjatywę na placu gry. W dwóch ostatnich partiach moskwianin stracił tylko cztery gemy i to on o godz. 1:00 mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Pojedynek trwał 121 minut. W tym czasie Rublow zaserwował cztery asy, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z 15 break pointów, posłał 22 zagrania kończące i popełnił 13 niewymuszonych błędów. De Minaurowi natomiast zapisano pięć asów, 19 uderzeń wygrywających oraz 13 pomyłek własnych.

Rublow w półfinale turnieju w Paryżu, w sobotę, zmierzy się z najwyżej rozstawionym Novakiem Djokoviciem. Będzie to siódmy mecz pomiędzy tymi tenisistami. Bilans wynosi 5-1 dla Serba.