Hubert Hurkacz wyrzuci Novaka Djokovicia z ATP Finals? Oto możliwe scenariusze

To byłaby petarda! Hubert Hurkacz może przyczynić się do wyeliminowania Novaka Djokovicia z ATP Finals 2023. Serb ma teoretycznie wszystko w swoich rękach, ale na jego każde potknięcie czekają grupowi rywale.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz i Novak Djoković Getty Images / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz i Novak Djoković
We wtorek Novak Djoković mógł zapewnić sobie awans do półfinału jako zwycięzca zmagań w Grupie Zielonej, ale przegrał w trzech setach z Jannikiem Sinnerem. Tym samym to Włoch jest bliżej uzyskania przepustki do fazy pucharowej. Serb natomiast doznał pierwszej porażki w ATP Finals 2023 i będzie musiał dokończyć dzieła w trzeciej serii spotkań.

Na drodze Djokovicia nie stanie w czwartek kontuzjowany Stefanos Tsitsipas. Grek wycofał się z rywalizacji, a jego miejsce zajął Hubert Hurkacz. Polak nie ma już szans na awans do półfinału. Nawet jeśli wygrałby z Serbem, to nie będzie się liczyć ze względu na mniejszą liczbę rozegranych spotkań. Zgodnie z przepisami tenisista z bilansem 1-2 zajmuje wyższą lokatę od zawodnika z bilansem 1-0.

"Hubi" może jednak do spółki z Sinnerem i Rune sprawić, że główny faworyt do tytułu odpadnie już w fazie grupowej. Co ciekawe, ten scenariusz jest realny nawet w przypadku zwycięstwa Djokovicia. Bardzo duże znaczenie będzie miała kolejność czwartkowych gier. Hurkacz i Djoković spotkają się bowiem o godz. 14:30. Rywalizujący po godz. 21:00 Sinner i Rune będą znali rezultat meczu Serba z Polakiem (więcej tutaj).

5 Stefanos Tsitsipas 2 0 0-4 0 8-12 40

Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że Hurkacz nie będzie faworytem meczu z Djokoviciem. Wrocławianin ma z aktualnym liderem rankingu ATP bilans 0-6 w tourze. Z drugiej strony Polak pokazał w ostatnich miesiącach dobrą formę. Wygrał prestiżowe zawody w Szanghaju i był w finale halowej imprezy w Bazylei. Do końca walczył o miejsce w ATP Finals 2023, lecz ostatecznie pojechał do Turynu tylko jako rezerwowy.

36-latek z Belgradu teoretycznie ma wszystko w swoich rękach. Jeśli zwycięży w dwóch setach, to w zasadzie będzie pewny gry w półfinale. Sytuacja Serba skomplikuje się, jeśli wygra w trzech partiach. Wówczas będzie musiał liczyć na to, że wieczorem Sinner pokona Rune.

W przypadku przegranej Djokovicia z Hurkaczem najlepszy obecnie tenisista świata będzie musiał trzymać kciuki za wygraną Sinnera. Jeśli jednak Rune wygra wieczorny mecz, to Duńczyk i Włoch wystąpią w półfinale kosztem faworyzowanego Serba.

Scenariusze w Grupie Zielonej na trzecią serię gier (czwartek, 16 listopada):

Sinner w dwóch setach Sinner w trzech setach Rune w dwóch setach Rune w trzech setach
Djoković w dwóch setach 1) Sinner 2) Djoković 1) Sinner 2) Djoković 1) Rune 2) Djoković 1) % gemów 2) % gemów
Djoković w trzech setach 1) Sinner 2) Djoković 1) Sinner 2) Djoković 1) Rune 2) Sinner 1) Rune 2) Sinner
Hurkacz w dwóch setach 1) Sinner 2) Djoković 1) Sinner 2) Djoković 1) Rune 2) Sinner 1) Rune 2) Sinner
Hurkacz w trzech setach 1) Sinner 2) Djoković 1) Sinner 2) Djoković 1) Rune 2) Sinner 1) Rune 2) Sinner

Sinner, Djoković i Rune walczą o miejsce w półfinale. Oto możliwe scenariusze:
1) Jeśli Djoković pokona Hurkacza, a Sinner zwycięży Rune, to Włoch wygra zmagania w Grupie Zielonej, a Serb awansuje do półfinału z drugiej pozycji.
2) Jeśli Hurkacz pokona Djokovicia, a Sinner zwycięży Rune, to Włoch wygra zmagania w Grupie Zielonej, a Serb awansuje do półfinału z drugiej pozycji.
3) Jeśli Hurkacz pokona Djokovicia, a Rune zwycięży Sinnera, to Duńczyk wygra zmagania w Grupie Zielonej, a Włoch awansuje do półfinału z drugiej pozycji.
4) Jeśli Djoković pokona Hurkacza w dwóch setach, a Rune zwycięży Sinnera w dwóch setach, to Duńczyk wygra zmagania w Grupie Zielonej, a Serb awansuje do półfinału z drugiej pozycji.
5) Jeśli Djoković pokona Hurkacza w dwóch setach, a Rune zwycięży Sinnera w trzech setach, to o awansie do półfinału rozstrzygnie lepszy procent wygranych gemów.
6) Jeśli Djoković pokona Hurkacza w trzech setach, a Rune zwycięży Sinnera w dwóch setach, to Duńczyk wygra zmagania w Grupie Zielonej, a Włoch awansuje do półfinału z drugiej pozycji.
7) Jeśli Djoković pokona Hurkacza w trzech setach, a Rune zwycięży Sinnera w trzech setach, to Duńczyk wygra zmagania w Grupie Zielonej, a Włoch awansuje do półfinału z drugiej pozycji.