Opady deszczu storpedowały plan gier. Stary mistrz odpadł w środku nocy

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Christophe Petit Tesson / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
PAP/EPA / Christophe Petit Tesson / Na zdjęciu: Stan Wawrinka

39-letni Stan Wawrinka, trzykrotny mistrz wielkoszlemowy, odpadł w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych Roland Garros 2024. Szwajcar w czterech setach przegrał z Pawłem Kotowem po meczu zakończonym w środku nocy.

Wobec padającego przez cały dzień w Paryżu deszczu doszło do zmian w planie gier na środę. Pojedynek II rundy Roland Garros 2024 pomiędzy Pawłem Kotowem a Stanem Wawrinką został przeniesiony z kortu Simonne-Mathieu na posiadającą zasuwany dach arenę Suzanne Lenglen. To okazało się świetną decyzją. Kibice bowiem otrzymali świetne widowisko, zakończone 30 minut po północy zwycięstwem tenisisty z Moskwy 7:6(5), 6:4, 1:6, 7:6(5).

Kotow od początku meczu musiał rywalizować nie tylko z Wawrinką, trzykrotnym mistrzem wielkoszlemowym, w tym triumfatorem Rolanda Garrosa, ale też nieprzychylną mu publicznością. 25-latek z Moskwy jednak dzielnie stawiał czoła okolicznościom i wznosił się na wyżyny, dzięki czemu wygrał dwa pierwsze sety. Wówczas przytrafił mu się kryzys fizyczny i w trzeciej partii zdobył ledwie gema.

W czwartej odsłonie kibice wiwatowali po zagraniach Wawrinki i wygwizdywali Kotowa. Ale moskwianin utrzymywał nerwy na wodzy. Nie przejął się także stratą przewagi przełamania i w decydującym tie breaku był regularniejszy i doprowadził do dwóch piłek meczowych. Pierwszej nie wykorzystał, ale przy drugiej pomógł mu rywal, posyłając forhend w aut.

Tym samym Kotow, który w ciągu trzech godzin i 40 minut zapisał na swoim koncie sześć asów, cztery przełamania i 46 zagrań kończących, pierwszy raz w karierze awansował do III rundy turnieju wielkoszlemowego. Jego kolejnym przeciwnikiem będzie rozstawiony z numerem drugim Jannik Sinner.

Niekorzystna aura storpedowała plany na środę. Z powodu opadów deszczu przerwane zostały mecze Huberta Hurkacza z Brandonem Nakashimą, Sebastiana Kordy z Soonwoo Kwonem, Alexandre'a Mullera z Matteo Arnaldim, Lorenzo Sonego z Zhizhenem Zhangiem i Bena Sheltona z Keiem Nishikorim.

Z kolei pojedynki Corentin Moutet - Aleksander Szewczenko, Denis Shapovalov - Frances Tiafoe, Fabian Marozsan - Grigor Dimitrow, Henri Squire - Felix Auger-Aliassime, Zizou Bergs - Maximilian Marterer i Sebastian Ofner - Sebastian Baez w ogóle się nie rozpoczęły.

Przerwane i odwołane mecze zostały przełożone na czwartek.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 53,478 mln euro środa, 29 maja

II runda gry pojedynczej: Paweł Kotow - Stan Wawrinka (Szwajcaria) 7:6(5), 6:4, 1:6, 7:6(5) Alexandre Muller (Francja, WC) - Matteo Arnaldi (Włochy) 3:5 *do dokończenia Lorenzo Sonego (Włochy) - Zhizhen Zhang (Chiny) 3:4 *do dokończenia Ben Shelton (USA, 15) - Kei Nishikori (Japonia) 5:5 *do dokończenia

Źródło artykułu: WP SportoweFakty