Finały World Tour: Kubot i Marach zagrają o seta przeciw Bryanom

Bracia Mike i Bob Bryanowie pokonali 6:3, 6:4 Czecha Dlouhý'ego i Hindusa Paesa w środowym spotkaniu zamykającym drugą kolejkę spotkań w deblowej grupie B finałów cyklu ATP World Tour.

Bliźniacy, ubiegłoroczni finaliści z Szanghaju i wiceliderzy rankingu, po gładkiej porażce w pierwszym meczu o awans do najlepszej czwórki zagrają w piątek przeciw Łukaszowi Kubotowi i Oliverowi Marachowi, liderom po dwóch seriach spotkań.

W grze o wyjście z grupy B nie liczą się już Dlouhý i Paes, którzy jednak mogą być języczkiem u wagi w kwestii rozstrzygnięć. Zmierzą się w ostatniej kolejce z Mirnym i Ramem, a jeśli wygrają to i tak nie pozbawią rywali szans na awans. Losy będą ważyły się w drugim spotkaniu: Kubotowi i Marachowi do zwycięstwa wystarczy wygrany set.

Dlaczego tak? W przypadku równej ilości zwycięstw o kolejności w tabeli decyduje bilans bezpośrednich spotkań w ogóle, a ten polsko-austriacka para ma dodatni ze wszystkimi rywalami oprócz Bryanów. Oznacza to, że w przypadku piątkowej przegranej w dwóch setach Marach i Kubot zostaną wyprzedzeni przez braci. Wyprzedzić mogą ich także Mirnyj i Ram (wszyscy będą mieli po dwa zwycięstwa), a to dlatego, że gdy trzy teamy mają tyle samo zwycięstw, o wyższej pozycji decyduje lepszy procent wygranych setów. Gdy Polak i Austriak ugrają seta z Bryanami, to ci na pewno ich w tabeli nie miną.

Inne spojrzenie na skomplikowaną sytuację: Bryanowie muszą wygrać z Kubotem i Marachem w dwóch setach, by być pewnymi awansu do półfinału. Taki rezultat będzie promował także polsko-austriacką parę, ale tylko wtedy, gdy przegrają Mirnyj i Ram.