ATP Costa do Sauipe: Czwarty ćwierćfinał Kubota

Łukasz Kubot (ATP 56) odniósł czwarte największe zwycięstwo w karierze, pokonując 6:2, 6:2 Alberta Montañésa (ATP 30) w 1/8 finału turnieju ATP World Tour w Costa do Sauipe. Jeszcze w piątek mecze ćwierćfinałowe: zarówno w singlu, jak i w deblu.

Krzysztof Straszak

To czwarty awans Kubota do najlepszej ósemki imprezy premierowego cyklu (w ubiegłym roku Belgrad i Stuttgart, a w tym Dauha). Cztery okazuje się szczęśliwą liczbą dla najlepszego polskiego zawodnika, bo był to taki właśnie jego kolejny mecz z rywalem (rywalami) z Katalonii.

Rewanżu z innym tenisistą z Barcelony, Marcelem Granollersem, który odprawił Kubota przed tygodniem w walce o ćwierćfinał w Santiago de Chile, nie będzie. Hiszpan przegrał, w także przełożonym z czwartku spotkaniu, z Fabiem Fogninim (ATP 57). Polak zagra z Włochem nie przed godz. 22 polskiego czasu.

Pośpiech w brazylijskim turnieju spowodowany jest deszczem, który sparaliżował program czwartego dnia. Tym ważniejsze staje się pewne, choć wcale nie szybkie (godzina i 24 minuty) zwycięstwo Kubota. Blondwłosemu Polakowi (pokonał w karierze trzech wyżej od Montañésa notowanych rywali) udał się rewanż za półfinał challengera szczecińskiego sprzed dwóch lat.

27-letni Kubot przeciw zawodnikowi rozstawionemu z numerem drugim potrafił w kluczowych sytuacjach wykorzystać podanie, swoją główną broń. Oba zaserwowane asy posłał wydostając się z tarapatów: najpierw kończąc długiego gema przy 2:0 w drugim secie, a potem likwidując trzeciego (i ostatniego) break pointa dla Katalończyka.

Sety miały przebieg bliźniaczy: Kubot rozpoczyna, po czym podwyższa wynik przełamaniem. W otwierającej partii była szansa już na 5:1 i serwis Polaka, ale i tak zabawa skończyła się przy podaniu Montañésa. Dwa przełamania na przewagę dla Kubota miały miejsce także w secie drugim.

Brasil Open, Costa do Sauipe (Brazylia)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 442,5 tys. dol.

czas gry: 1:24 godz.

inne wyniki 1/8 finału: Thomaz Bellucci (Brazylia, 3) - Daniel Gimeno (Hiszpania) 6:4, 6:2 Ricardo Mello (Brazylia, WC) - Victor Hanescu (Rumunia, 5) 7:5, 6:3 Fabio Fognini (Włochy) - Marcel Granollers (Hiszpania) 0:6, 6:1, 7:6(1) w ćwierćfinale: