ATP Indian Wells: Nadal i Đoković w III rundzie, porażka Čilicia

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Broniący tytułu Rafael Nadal (ATP 3) pokonał Rainera Schüttlera (ATP 90) 6:4, 6:4 i awansował do III rundy turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells.

Hiszpan odniósł piąte zwycięstwo w szóstym spotkaniu z byłym piątym tenisistą świata. W pierwszym secie objął on prowadzenie 4:0. 33-letni Schüttler, finalista Australian Open 2003 i półfinalista Wimbledonu 2008, odrobił stratę jednego breaka, ale dobrze serwujący Nadal (w sumie 34 z 45 punktów przy pierwszym podaniu) na więcej mu nie pozwolił.

- Zacząłem ten mecz dobrze - powiedział Nadal. -Później, gdy grałem z wiatrem było ciężko mi grać bekhendem, ponieważ czułem go, gdy tylko dotykałem piłkę, piłka uciekała za daleko. Ale to był dobry początek z tymi warunkami dla mnie. Jestem bardzo zadowolony.

Hiszpanowi w Indian Wells dotychczas grało się bardzo dobrze. Triumfował tutaj w 2007 i 2009 roku, w finale pokonując odpowiednio Novaka Đokovicia i Andy'ego Murraya. Poza tym dwukrotnie jeszcze dochodził do półfinału, a w debiucie w 2004 roku do III rundy i jego bilans w tej imprezie to teraz 24-3. Nadal walczy o swój pierwszy tytuł od maja zeszłego roku. Wygrał wtedy w Rzymie piąty turniej w 2009 roku, a potem zaczęły się problemy z kolanami.

- Każdy rok jest zupełnie inny - powiedział 23-letni Nadal. - Nigdy nie lubię porównywać kolejnych lat, ponieważ sytuacja zawsze jest inna. Ale gram dobrze. Gram wystarczająco dobrze, by próbować osiągać dobry wynik tutaj i właśnie o to będę się starał.

W kolejnej rundzie Nadal spotka się z innym byłym tenisistą czołowej 10 Mario Ančiciem (ATP 694), który pokonał Juliena Benneteau (ATP 37) 4:6, 7:6(5), 6:3. W drugim secie miała miejsce rzadko spotykana sytuacja. Ančić prowadził 5:0, by przegrać sześć gemów z rzędu. Kiedy Benneteau miał szansę zakończyć mecz własnym serwisem popełnił podwójny błąd serwisowy przy break poincie. W finałowym secie Chorwat, który zaserwował w sumie 11 asów, zaliczył trzy przełamania i po dwóch godzinach i 42 minutach sięgnął po zwycięstwo.

Do III rundy awansował również Ivan Ljubičić (ATP 26), który pokonał 17-letniego Amerykanina Ryana Harrisona (ATP 284) 6:2, 7:6(2). Zawiódł za to najlepszy obecnie chorwacki tenisista Marin Čilić (ATP 9), który przegrał z Guillermo Garcíą-Lópezem 6:7, 0:6. W drugim secie Chorwat zdobył zaledwie 12 punktów.

To najgorszy w sezonie występ Čilicia, który legitymował się bilansem 18-2 tegorocznych spotkań. Wygrał on turnieje w Chennai i Zagrzebiu, poza tym osiągnął półfinał Australian Open i ćwierćfinał w Dubaju.

Nie udało się Mardy'emu Fishowi (ATP 106) zrewanżować Đokoviciowi (ATP 2) za porażkę poniesioną w 2008 roku w finale turnieju. Amerykanin w dziwnym, chaotycznym meczu przegrał z Serbem 1:6, 6:0, 2:6. To czwarte zwycięstwo Đokovicia nad Fishem.

Đoković wygrał osiem ostatnich spotkań. Zdobył tytuł w Dubaju, a następnie poprowadził Serbię do historycznego ćwierćfinału Pucharu Davisa zdobywając dwa punkty w grach singlowych w meczu z Amerykanami.