ATP Indian Wells: Federer pokonany przez Baghdatisa

Marcos Baghdatis (ATP 33) we wtorkowym klasyku pokonał Rogera Federera (ATP 1) 5:7, 7:5, 7:6 i awansował do IV rundy turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells.

Pierwszego seta Federer wygrał po tym jak serwujący Baghdatis uderzył forhend w siatkę. W drugim secie przy stanie 5:4 i serwisie Cypryjczyka Szwajcar miał dwie piłki meczowe. Jednak Baghdatis przeszedł niezwykłe odrodzenie, wygrał cztery piłki z rzędu, przełamał Federera i zapewnił sobie zwycięstwo w secie przy własnym podaniu.

W III secie lider światowego rankingu objął prowadzenie 4:1, ale Baghdatis zaliczył przełamanie powrotne w siódmym gemie. W 11. gemie Federer za pomocą woleja forhendowego uzyskał trzeciego meczbola, ale zmarnował go uderzając bekhend w siatkę. Popełnił w sumie 46 niewymuszonych błędów. Dał Baghdatisowi minibreaka w tie breaku po tym jak wyrzucił return bekhendowy. Potem nakręcony Cypryjczyk zdobył dwa kolejne punkty i zapewnił sobie wspaniałe zwycięstwo.

- To największe zwycięstwo w mojej karierze - powiedział. - Myślę, że to mówi wszystko. Nie mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwy. Jestem bardzo szczęśliwy. Wiele emocji przyszło właśnie teraz. Przegrałem wiele meczów z facetami z czołówki i to dla mnie ogromna ulga wygrać taki pojedynek po dwóch latach, po kilku ciężkich chwilach. To dla mnie wspaniały moment. Spróbuję z tego skorzystać.

Federer po raz pierwszy od finału w Rzymie w 2006 roku przegrał mecz, w którym miał piłki meczowe. Baghdatis o ćwierćfinał zagra z Tommym Robredo (ATP 23), który pokonał Izraelczyka Dudi Selę (ATP 72) 6:3, 6:0.

ZOBACZ: Murray nie chce już pamiętać o Melbourne

Problemów z awansem nie miał Andy Roddick (ATP 8), który pokonał Thiemo de Bakkera (ATP 73) 6:3, 6:4. Amerykanin, trzykrotny półfinalista imprezy, w każdym z czterech tegorocznych turniejów dochodził do ćwierćfinału lub dalej. Najlepszy wynik osiągnął w Brisbane, gdzie zdobył 28. tytuł w karierze, poza tym doszedł do finału w San Jose. 27-latek zagra teraz z Jürgenem Melzerem (ATP 28).

Odpadł inny Amerykanin James Blake (ATP 52), finalista z 2006 roku, który przegrał z Nicolásem Almagro (ATP 40) 4:6, 6:3, 3:6. To Hiszpan, który zaserwował 19 asów, będzie kolejnym rywalem Andy'ego Murraya.

Swoją zwycięską serię kontynuuje Robin Söderling (ATP 7), który pokonał Feliciano Lópeza (ATP 34) 7:6, 6:4, serwując 14 asów i przegrywając tylko trzy piłki przy swoim pierwszym podaniu. 25-letni Szwed wygrał 10 z 11 ostatnich spotkań, w lutym sięgnął po tytuł w Rotterdamie. O swój pierwszy ćwierćfinał w Indian Wells zagra z Jo-Wilfriedem Tsongą (ATP 11), z którym przegrał dwa poprzednie spotkania.