WTA Miami: Clijsters w klasyku lepsza od Henin

Kim Clijsters wyrównała (12-12) bilans bezpośrednich pojedynków z Justine Henin, a w ich "drugich karierach" prowadzi 2-0. Młodsza z belgijskich mistrzyń w dwu i pół godzinnym klasyku w półfinale turnieju WTA w Miami wygrała 6:2, 6:7(3), 7:6(6).

Michał Świtaj

Znów - jak w styczniu - trzeba było tie breaka trzeciego seta, niemal setkę niewymuszonych błędów, by wyłonić zwyciężczynię drugiego półfinału. One zmieniają oblicze kobiecego tenisa stojącymi na najwyższym poziomie wymianami, w których mimo błędów to Clijsters (zakończyła otwierającą partię przy serwisie Henin, miała piłkę na 4:0 w drugim secie) wykazywała wyższość. 26-letnia Kim, królująca mistrzyni US Open, zagra w sobotę o tytuł z Venus Williams, trzykrotną triumfatorką imprezy w Miami.

Clijsters na Florydzie wygrała w 2004 roku, a w tym sezonie już w Brisbane, gdzie w finale, w bodaj najlepszym od dawna meczu kobiecym, poradziła sobie z Henin. Teraz starsza z byłych liderek rankingu zdobyła 5 pkt mniej od niderlandzkojęzycznej rodaczki, notując dwa razy mniej (19-37) kończących uderzeń. Obie miały problemy z podaniem: popełniły w sumie 18 podwójnych błędów serwisowych, przełamywały się dwunastokrotnie, a tylko Clijsters przekroczyła wskaźnik 60% skuteczności pierwszego podania.