WTA Osaka: Stosur wyeliminowana przez Date Krumm

Kimiko Date Krumm (WTA 56) pokonała Samanthę Stosur (WTA 8) 5:7, 6:6, 7:6(4) i awansowała do półfinału turnieju HP Open na kortach twardych w Osace.

Japonka została pierwszą w historii zawodniczką, która mając ukończone 40 lat pokonała tenisistkę z czołowej 10 rankingu WTA. W III secie nie wykorzystała ona pierwszej piłki meczowej przy 5:4, ale skończyła mecz w tie breaku za drugim meczbolem po dwóch godzinach i 35 minutach. Date Krumm obroniła 10 z 12 break pointów, a sama trzy razy przełamała serwis australijskiej finalistki tegorocznego Roland Garros. Stosur po siedmiu kolejno wygranych spotkaniach znalazła w Osace pogromczynię.

W maju w Roland Garros Japonka pokonała Dinarę Safinę mając 39 lat, siedem miesięcy i 26 dni i została najstarszą zawodniczką, która odniosła zwycięstwo nad tenisistką z Top 10. W wieku 40 lat i 17 dni zwyciężyła Stosur poprawiając swój własny rekord. Trzykrotna półfinalistka Wielkiego Szlema osiągnęła w ten sposób pierwszy półfinał w sezonie.

O pierwszy finał od września 2009 roku (w Seulu zdobyła swój ósmy tytuł pokonując Alisę Klejbanową, Danielę Hantuchovą i w finale Anabel Medinę) Date Krumm zagra z rozstawioną z numerem trzecim Shahar Pe'er, która potrzebowała 54 minut by pokonać Czeszkę Ivetę Benešovą 6:2, 6:0. Izraelka wykorzystała pięć z sześciu break pointów oraz przegrała tylko osiem piłek przy swoim podaniu. Dla Peer będzie to siódmy półfinał w sezonie (bilans 1-5). W styczniu w Hobart doszła do finału przegrywając z Alioną Bondarenko. Benešová, która w kwietniu w Fes zdobyła swój drugi tytuł, zaliczyła trzeci ćwierćfinał w sezonie.

Rozstawiona z numerem drugim Marion Bartoli (WTA 16) pokonała 36-letnią Jill Craybas (WTA 106) 6:1, 6:2 serwując sześć asów i pięć razy przełamując serwis Amerykanki. Odniosła ona siódme zwycięstwo w ósmym spotkaniu z weteranką z Huntington Beach. Dla francuskiej finalistki Wimbledonu 2007 to trzeci półfinał w sezonie: po Miami i Eastbourne (przegrała odpowiednio z Venus Williams i Wiktorią Azarenką). Dla Craybas był to trzeci ćwierćfinał w sezonie i trzeci przegrany (po Bastad i Palermo w lipcu).

O pierwszy w sezonie finał Bartoli zagra z Tamarine Tanasugarn (WTA 94), która pokonała Kai-Chen Chang (WTA 116) 6:3, 2:6, 6:4. Reprezentantka Tajwanu popełniła 11 podwójnych błędów serwisowych. Dla Tanasugarn, która w 2008 roku doszła do ćwierćfinału Wimbledonu, będzie to drugi półfinał w sezonie (dotarła do finału w Pattai przegrywając z Wierą Zwonariową). 33-letnia reprezentantka Tajlandii zrewanżowała się 19-latce z Tajwanu za porażkę poniesioną przed rokiem właśnie w Osace. Dla Chang był to drugi ćwierćfinał w sezonie i jednocześnie w karierze (w Kuala Lumpur pokonała półfinalistkę Australian Open Jie Zheng, a przegrała z Sybille Bammer).