WTA Moskwa: Pawljuczenkowa wyeliminowana przez Cibulkovą

Dominika Cibulková (WTA 31) pokonała Anastazję Pawljuczenkową (WTA 21) 7:6(5), 2:6, 6:0 w I rundzie turnieju Kremlin Cup rozgrywanego na kortach twardych (hala) w Moskwie.

Pawljuczenkowa, która była najwyżej notowaną Rosjanką w turniejowej drabince, po raz trzeci zagrała w rodzinnej Moskwie i ciągle pozostaje bez wygranego meczu. W 2006 roku przegrała z Czeszką Nicole Vaidisovą, a w ubiegłym sezonie z Bułgarką Cwetaną Pironkową. Po zaciętej walce w dwóch pierwszych partiach w secie III Słowaczka straciła tylko siedem punktów. Cibulková zrewanżowała się rosyjskiej nastolatce za niedawną porażkę poniesioną w Tokio. Dla Pawljuczenkowej, która w marcu w Monterrey i w lipcu w Stambule zdobyła swoje pierwsze tytuły, to piąta w sezonie porażka w I rundzie i druga z rzędu (Pekin).

W II rundzie jest rozstawiona z numerem ósmym María José Martínez (WTA 28), która pokonała inną reprezentantkę gospodarzy Ałłę Kudriawcewą (WTA 58) 6:1, 5:7, 6:1. Zawodniczka z Moskwy, która we wrześniu w Taszkiencie zdobyła swój pierwszy tytuł, dopiero po raz pierwszy zagrała w swoim rodzinnym mieście, wcześniej pięć razy nie przeszła kwalifikacji.

I rundę przeszły siostry Aliona (WTA 34) i Kateryna Bondarenko (WTA 126). Ćwierćfinalistka US Open 2009 Kateryna pokonała półfinalistkę tegorocznego Wimbledonu Petrę Kvitovą (WTA 36) 6:3, 6:7(7), 6:1. W dramatycznym II secie Ukrainka dwukrotnie serwowała na mecz (przy 5:4 i 6:5), a w tie breaku nie wykorzystała pięciu piłek meczowych i dopiero w trzecim secie udokumentowała swoją wyższość nad Czeszką. Kateryna w odniesieniu zwycięstwa nie przeszkodziło popełnienie 12 podwójnych błędów serwisowych. Jej siostra Aliona, która w styczniu w Australian Open po raz pierwszy w karierze osiągnęła 1/8 finału Wielkiego Szlema, pokonała grającą z dziką kartą 16-letnią Darię Gawriłową (WTA 509) 7:5, 6:1 wykorzystując pięć z dziewięciu break pointów i zdobywając 23 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Organizatorzy załamują ręce, bo w Moskwie nie zagra żadna z czołowych Rosjanek: Wiera Zwonariowa odpoczywa przed Masters, Swietłana Kuzniecowa zakończyła już sezon, a zwyciężczyni z 2007 roku Jelena Dementiewa zdecydowała się zagrać w rozgrywanym w tym samym czasie turnieju w Luksemburgu. Najwyżej rozstawiona z Moskwie jest Jelena Janković, triumfatorka z 2008 roku.