ATP Paryż: Đoković w III rundzie, Roddick bliżej kwalifikacji do Londynu

Novak Đoković (ATP 3) pokonał Juana Mónaco (ATP 24) 6:4, 6:3 i awansował do III rundy turnieju BNP Paribas Masters rozgrywanego na kortach twardych (hala) w Paryżu.

23-letni Serb legitymuje się teraz bilansem 19-3 w ostatnich miesiącach (finał US Open, zwycięstwo nad Tomášem Berdychem w Pucharze Davisa, triumf w Pekinie, półfinał w Szanghaju, finał w Bazylei). Mistrz Australian Open 2008 broni wywalczonego w ubiegłym sezonie tytułu, gdy w finale pokonał Gaëla Monfilsa. 26-letni Mónaco w ubiegłym miesiącu w Szanghaju osiągnął swój pierwszy półfinał w imprezie rangi Masters 1000, a przed tygodniem w Walencji doszedł do ćwierćfinału eliminując po drodze Andyego Murraya.

W I secie Đoković od 2:4 wygrał cztery gemy z rzędu. W trzecim gemie II seta finalista tegorocznego US Open obronił trzy break pointy, a od 2:2 rozstrzygnął na swoją korzyść trzy z pięciu kolejnych gemów (Mónaco nie wykorzystał jeszcze jednej szansy na przełamanie w siódmym gemie) i wygrał cały mecz po jednej godzinie i 24 minutach. Serb zaserwował osiem asów i przy swoim pierwszym podaniu zdobył 27 z 37 punktów. Đoković obronił siedem z ośmiu break pointów, a sam wykorzystał trzy z czterech okazji na przełamanie serwisu Mónaco i pokonał go po raz czwarty.

Rozstawiony z numerem ósmym Andy Roddick (ATP 8) przegrał tylko osiem piłek przy własnym podaniu i pokonał kwalifikanta Jarkko Nieminena (ATP 39) 6:1, 6:4 zwiększając swoje szanse na zakwalifikowanie się po raz ósmy z rzędu do Finałów ATP World Tour (21-28 listopada, hala O2 w Londynie). 28-letni Amerykanin w meczu z dobrze ostatnio dysponowanym Finem nie musiał bronić żadnych break pointów, zaserwował dziewięć asów i odniósł 47. zwycięstwo w sezonie (bilans 47-14). Było to drugie spotkanie obu tenisistów w sezonie, w maju Roddick zwyciężył w Roland Garros w pięciu setach. Nieminen po raz 10. z rzędu ukończy sezon w czołowej 100 rankingu ATP. Fin od czasu porażki w I rundzie US Open z Danielem Gimeno-Traverem wygrał 15 z 21 spotkań osiągając m.in. finał w Bangkoku w ubiegłym miesiącu (przegrał z Hiszpanem Guillermo Garcíą-Lópezem).

Marin Čilić (ATP 15) pokonał Serhija Stachowskiego (ATP 55) 6:4, 4:6, 6:3 wygrywając 40. mecz w sezonie. Chorwat zaserwował dziewięć asów (Ukrainiec 10) oraz obronił osiem z 10 break pointów i sam przełamał rywala cztery razy. W sumie wygrał o dwie piłki więcej (88-86). Stachowski w tym sezonie zdobył tytuły w 's-Hertogenbosch i New Haven. Bilans tegorocznych finałów Čilicia to 2-1. Chorwat miał znakomite otwarcie sezonu, gdy wygrał 15 z pierwszych 16 spotkań triumfując w Chennai i Zagrzebiu oraz zaliczając półfinał Australian Open.