Amerykańskie asy - największe zwycięstwa Kubota

Chwilę po przemianie ustrojowej, gdy Fibak praktycznie zamknął już karierę, Łukasz Kubot inaczej niż marzący o byciu policjantami i strażakami rówieśnicy postanowił, że zostanie tenisistą. Już posunięty w latach zawodowej kariery, prawdziwym tenisistą nazwał się sam dopiero po awansie w 2009 roku do Top 100 rankingu. Miesiąc wcześniej postawił do tego ważny krok, wygrywając z Andym Roddickiem.

W tym artykule dowiesz się o:

W przypływie entuzjazmu SportoweFakty.pl pisały 6 października tamtego roku: "To jedno z największych pojedynczych zwycięstw w historii polskiego tenisa: Kubot w I rundzie otwartych mistrzostw Chin pokonał broniącego tytułu Amerykanina Roddicka, a obrazem tego triumfu była złamana rakieta wściekłego faworyta, byłego lidera listy ATP, zwycięzcy US Open 2003 i trzykrotnego finalisty Wimbledonu".


Łukasz Kubot, 28 lat, wygrał połowę z 12 meczów w Wielkim Szlemie (foto PAP/EPA)

Fibak wygrywał ze wszystkimi - oprócz swojego wychowanka i przyjaciela Lendla - przeszłymi, ówczesnymi lub przyszłymi liderami rankingu w swoich czasach. W latach 90-tych i przez lwią część dekady inaugurującej nowe tysiąclecie polscy singliści nie tylko nie wygrywali z graczami szerokiej czołówki, ale nawet nie mieli wielu okazji, by się z nimi spotykać: w takich okolicznościach zwycięstwo Kubota z Pekinu miało wyjątkowy wymiar.

CZYTAJ: Kankan Kubota po pokonaniu Querreya

Nieustannie zabiegający o poprawę wizerunku tenisa w kraju Kubot (od tego sezonu na swoim ulubionym bezrękawniku reklamuje nazwę potentata miedziowego z Dolnego Śląska) w ciężkich warunkach realizował swoje dziecięce marzenia, by grać wśród najlepszych. Najpierw tylko grał, ale po zaprzyjaźnieniu się z premierowym cyklem (Wielki Szlem + ATP World Tour) zaczął notować coraz więcej efektownych zwycięstw na przestrzeni krótkiego okresu (Belgrad 2009, Dauha+Australia 2010).

Największe zwycięstwa Kubota

rywalrankingturniej
rok
Andy Roddick 6 Pekin 2009
Sam Querrey 18 Aussie Open 2011
Ivo Karlović 21 Belgrad 2009
Philipp Kohlschreiber 26 Stuttgart 2009
Albert Montañés 30 Costa do Sauípe 2010
Sébastien Grosjean 31 Wiedeń 2006
Igor Andriejew 32 Belgrad 2009
Andreas Beck 34 Paryż-Bercy 2009
Kristof Vliegen 38 US Open 2006
Igor Andriejew 41 Costa do Sauípe 2010
Horacio Zeballos 49 Acapulco 2010

Zwycięstwo nad notowanym na 18. miejscu w rankingu Querreyem, który wprawdzie w ostatnich dwóch latach nie przebrnął w Melbourne przez I rundę, musi być także cenione wysoko. Oto eliminacja pierwszego z rozstawionych uczestników Australian Open odbywa się dzięki Polakowi. Kubot czeka na znajomego Stachowskiego, potem być może Fish. Lubinianin wie, że jego misja w Melbourne bynajmniej nie może skończyć się w pierwszym tygodniu.

Komentarze (0)