AO: Rewelacyjny Nadal rozgromił Sweetinga

Ryan Sweeting (ATP 116) zdołał nawet przełamać serwis Hiszpana Rafaela Nadala, ale ostatecznie lider światowego rankingu pozwolił Amerykaninowi ugrać zaledwie cztery gemy (6:2, 6:1, 6:1 w 1h42’) w spotkaniu II rundy wielkoszlemowego Australian Open.

Rafał Smoliński

Do historycznego momentu w karierze Sweetinga doszło w piątym gemie III seta, kiedy to przy prowadzeniu 4:0 Hiszpana, tenisista z USA wykorzystał drugiego break pointa. Amerykanin może być z siebie zadowolony, bowiem w swoim debiucie na kortach w Melbourne zdołał wygrać jedno spotkanie i to z wyżej notowanym Danielem Traverem (ATP 60). Nadal rozegrał w tegorocznej edycji Australian Open dopiero pierwszy cały mecz, po tym jak w I rundzie Marcos Daniel poddał pojedynek z tenisistą z Majorki.

Nadal zdawał sobie sprawę ze swojej przewagi nad Sweetingiem, toteż pozwalał sobie na tenisowe eksperymenty, które skutkowały często błędami własnymi (popełnił ich 25 przy 28 przeciwnika). 24-letni Hiszpan zanotował także 36 wygrywających wydarzeń, co przy 14 winnerach Amerykanina pokazuje różnicę tenisowego rzemiosła. Zawodnik z Majorki imponował grą przy siatce, wykorzystując 15 z 16 okazji do zdobycia punktu.

Rywalem Nadala w meczu o 1/8 finału będzie rewelacyjny nastolatek z Australii Bernard Tomić (ATP 199), który po raz pierwszy w swojej karierze zagra w III rundzie na kortach w Melbourne. Posiadający chorwackie korzenie tenisista pokonał Hiszpana Feliciano Lópeza (ATP 31).

O niespodziankę postarał się Kanadyjczyk Miloš Raonić (ATP 152), który w trzech setach pokonał rozstawionego z numerem 22. Francuza Michaëla Llodrę (ATP 24). Pochodzący z Czarnogóry tenisista posłał na drugą stronę kortu aż 21 asów serwisowych (10 rywala) i zanotował 49 wygrywających uderzeń przy 25 przeciwnika. O 1/8 finału zagra także Ukrainiec Aleksandr Dołgopołow (ATP 46), który rozprawił się z Niemcem Benjaminem Beckerem (ATP 55) oraz Hiszpan Guillermo García-López (ATP 32), który wyeliminował Argentyńczyka Eduardo Schwanka (ATP 86).