ATP Santiago: Kubot i Marach w ćwierćfinale po obronie meczbola

Łukasz Kubot i Oliver Marach pokonali 6:3, 5:7, 11-9 duet Albert Ramos-Viñolas (Hiszpania) i Leonardo Tavares (Portugalia) w spotkaniu I rundy gry podwójnej turnieju ATP World Tour w Santiago.

Rafał Smoliński

To ważna wygrana zwłaszcza dla 28-letniego lubinianina, który wcześniej uległ w dwóch setach Włochowi Fabio Fogniniemu (ATP 56) w I rundzie gry pojedynczej. Polak i Austriak to najwyżej rozstawiony debel w imprezie i swoim wtorkowym zwycięstwem rozpoczęli marsz w kierunku obrony zdobytego przed rokiem na chilijskiej mączce tytułu. Hiszpan i Portugalczyk zastąpili w meczu z Kubotem i Marachem argentyński duet Máximo González i Juan Mónaco. Obaj Argentyńczycy spotkali się ze sobą wcześniej w bratobójczym pojedynku i nie zdecydowali się na występ w grze podwójnej przeciwko wyżej notowanym tenisistom.

Polsko-austriacki duet rozpoczął troszkę ospale, pozwalając rywalom na wypracowanie w premierowej odsłonie prowadzenia 3:1. Kubot i Marach wygrali jednak kolejne pięć gemów i udanie zakończyli pierwszą partię. Hiszpan i Portugalczyk dwukrotnie przełamali najwyżej rozstawiony debel turnieju, wychodząc w kolejnym secie na 5:1. Polak i Austriak wyrównali jeszcze na 5:5, ale decydujące przełamanie w 12. gemie uzyskali przeciwnicy. W rozstrzygającym o losach spotkania mistrzowskim tie breaku górą byli już wyżej notowani debliści, którzy także przy meczbolu dla hiszpańsko-portugalskiego duetu wykorzystali swoje większe doświadczenie.

Rywalami Polaka i Austriaka w meczu o półfinał turnieju będzie, występujący w stolicy Chile dzięki dzikiej karcie, duet Nicolás Massú (Chilijczyk, mistrz olimpijski w singlu i deblu z Aten) i João Souza (Brazylia).

Movistar Open, Santiago (Chile)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 398,25 tys. dolarów
wtorek, 1 lutego

I runda gry podwójnej:

Łukasz Kubot (Polska, 1) / Oliver Marach (Austria, 1) - Albert Ramos-Viñolas (Hiszpania, Alt) / Leonardo Tavares (Portugalia, Alt) 6:3, 5:7, 11-9