Roland Garros: Benešová walczyła, ale Stosur za mocna. Halep rywalką Australijki w II rundzie

Samantha Stosur (WTA 6) pokonała Ivetę Benešovą (WTA 52) 6:2, 6:3 i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu.

27-letnia Australijka w zeszłym roku doszła w Paryżu do finału przegrywając jedynie z rewelacyjnie dysponowaną Francescą Schiavone. Stosur przed przystąpieniem do walki o obronę punktów powoli się rozkręcała. Tenisistka z Gold Coast, która w ubiegłym sezonie na mączce wygrała 20 z 23 spotkań, w Charleston odpadła w III rundzie przegrywając z Jeleną Wiesniną. W Stuttgarcie doszła do ćwierćfinału zwyciężając Wierę Zwonariową, a przegrywając z późniejszą triumfatorką Julią Görges. W Madrycie Australijka w III rundzie przegrała z Anastazją Pawljuczenkową, a w ostatniej próbie osiągnęła finał w Rzymie. W Wiecznym Mieście Stosur na początek pokonała swoją dzisiejszą rywalkę Benešovą, a następnie odprawiła Schiavone i Na Li, by w finale przegrać z Marią Szarapową.

Benešová ciągle pozostaje bez wygranego seta ze Stosur (było to ich czwarte spotkanie). Czeszka w tym sezonie błyszczy w grze podwójnej (wygrała dwa turnieje), gorzej idzie jej w singlu. Na kortach ziemnych przed Rolandem Garrosem 28-latka z Mostu wygrała tylko dwa z sześciu spotkań. Dla Benešovej był to 10. start w Paryżu i po raz piąty odpadła w I rundzie (najlepszy wynik to III runda z 2008 i 2009 roku).

I SET Stosur rozpoczęła od falstartu, bo już w pierwszym gemie Benešová przełamała ją za pomocą returnu bekhendowego po krosie, którym wymusiła błąd Australijki. W drugim gemie Czeszka odparła dwa break pointy przy 15-40, ale ubiegłoroczna finalistka imprezy uzyskała trzeciego i wykorzystała go pokazując siłę swojego miażdżącego forhendu. As serwisowy i dwa potężne forhendy dały Stosur szybkiego gema, a w piątym gemie znakomitym bekhendem wzdłuż linii Australijka uzyskała dwa break pointy, przy pierwszym Benešová popełniła podwójny błąd. W piątym gemie finalistka z 2010 roku uratowała się ze stanu 0-30 i prowadziła 4:1. Tenisistka z Gold Coast zakończyła seta w ósmym gemie przełamując rywalkę po grze na przewagi. Czeszka w gemie tym zrobiła dwa podwójne błędy.

II SET W pierwszym gemie Stosur od 0-30 zdobyła cztery punkty ratując się znakomitym serwisem. W piątym gemie Australijka wybrnęła ze stanu 15-30 ostatni punkt zdobywając bekhendem wzdłuż linii. W szóstym gemie tenisistka z Gold Coast przełamała podanie Benešovej i własnym, bardzo pewnym serwisem podwyższyła prowadzenie na 5:2. Czeszka przedłużyła mecz broniąc w ósmym gemie meczbola, ale Stosur utrzymała podanie na sucho i notując siedem asów oraz w sumie 29 kończących uderzeń zapewniła sobie awans do II rundy.

Kolejną rywalką Stosur będzie 19-letnia Rumunka Halep (WTA 67), która rozbiła Ałłę Kudriawcewą (WTA 71) 6:2, 6:1 korzystając z 26 niewymuszonych błędów Rosjanki. Półfinalistka Wimbledonu 2010 Pironkowa (WTA 36) pokonała długo leczącą kontuzję prawej stopy Casey Dellacqua (WTA 317) 7:5, 6:3 w I secie odrabiając stratę od 1:4. W II rundzie Bułgarka spotka się z Argentynką Dulko (WTA 51), która zwyciężyła Amerykankę Irinę Falconi (WTA 107) 6:3, 6:4 wykorzystując sześć z 11 break pointów i kończąc 12 z 15 piłek przy siatce.

Reprezentantka gospodarzy Cornet (WTA 78), która w 2009 roku otarła się o Top 10 rankingu WTA, przegrała dwa pierwsze gemy z Renatą Voráčovą (WTA 120), by wygrać cały mecz 6:4, 6:2 i zrewanżować się Czeszce za dwie porażki poniesione w 2007 i 2010 roku. W II rundzie jest też Kanadyjka Rebecca Marino (WTA 60), która w swoim debiucie w Rolandzie Garrosie pokonała ćwierćfinalistkę US Open 2009 Katerynę Bondarenko (WTA 110) 6:3, 6:3.