Wimbledon: Janowicz wygrał maraton z pierwszą rakietą Turcji

Jerzy Janowicz (ATP 156) po dramatycznym boju pokonał 6:4, 6:7(4), 15:13 rozstawionego z numerem ósmym reprezentanta Turcji Marsela İlhana (ATP 112) w I rundzie eliminacji Wimbledonu. Kolejnym rywalem Polaka będzie we wtorek Brytyjczyk Oliver Golding (ATP 982) - ich mecz w piątej kolejności od godz. 12 naszego czasu na korcie nr 14.

Rafał Smoliński

20-letni Janowicz zadebiutował w kwalifikacjach do najstarszego turnieju tenisowego na świecie. Pierwszy rywal łodzianina, starszy od niego o cztery lata İlhan, to zawodnik obdarzony niezwykle silnym podaniem. Swoje umiejętności zaprezentował w maju na kortach Rolanda Garrosa, gdzie w dwóch spotkaniach singlowych posłał łącznie na drugą stronę kortu aż 49 asów.

CZYTAJ: Urszula Radwańska i Linette w eliminacjach pań

Poniedziałkowe spotkanie z pierwszą rakietą Turcji Janowicz szybko rozpoczął od dwóch przełamań. Pochodzący z Samarkandy tenisista odpowiedział co prawda breakiem w czwartym gemie, ale nie zdołał już odwrócić losów premierowego seta. W drugiej partii obaj zawodnicy ani razu nie stracili własnego serwisu, lecz w tie breaku to İlhan okazał się lepszy od Polaka.

Niezwykle dramatyczny przebieg miała trzecia partia meczu, bowiem reprezentant Turcji błyskawicznie otworzył ją przełamaniem. Polski tenisista nie rezygnował jednak z walki: najpierw wyrównał stan rywalizacji na 4:4, a następnie zmarnował dwa meczbole przy podaniu rywala w 10. gemie. Chwilę później swojej szansy nie wykorzystał także İlhan.

Ponieważ w decydującym secie na wimbledońskich trawnikach zwycięża ten, kto wypracuje przewagę dwóch gemów, spotkanie przeciągnęło się. Zawodnicy nie nawiązali jednak do najdłuższego meczu w historii białego sportu pomiędzy Johnem Isnerem i Nicolasem Mahutem. W 28. gemie trzeciego seta Janowicz uzyskał kolejne trzy piłki meczowe, z których wykorzystał tą ostatnią.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)