Wimbledon: Nadal - Murray w półfinale, Fish urwał liderowi rankingu seta

Lider rankingu Rafael Nadal pokonał Mardy'ego Fisha (ATP 9) 6:3, 6:3, 5:7, 6:4 i awansował do półfinału wielkoszlemowego Wimbledonu rozgrywanego na kortach trawiastych w Londynie. W piątek półfinał Nadal-Murray.

Tenisista z Majorki mając 25 lat i 30 dni osiągnął 16. wielkoszlemowy finał w karierze i został drugim najmłodszym tenisistą, który tego dokonał (Björn Borg miał 25 lat i 28 dni). Bilans meczów na trawie Nadala to teraz 47-9, jest on niepokonany w All England Club od 19 meczów. Hiszpan triumfował w Londynie w 2008 i 2010 roku, w 2009 nie bronił tytułu z powodu kontuzji. Fish, który na trawie wygrał turniej w Newport (2010) oraz zaliczył finały w Nottingham (2003), Halle (2004) i na kortach klubu Queen's (2010), po raz trzeci zagrał w wielkoszlemowym ćwierćfinale. W Australian Open 2007 przegrał z Andym Roddickiem, a w US Open 2008 za mocny dla niego okazał się Nadal. Amerykański srebrny medalista olimpijski z Aten (2004) wcześniej w Wimbledonie najdalej dotarł do III rundy.

W trwającym dwie godziny i 57 minut spotkaniu Nadal, który stracił w tegorocznym Wimbledonie drugiego seta (w 1/8 finału z Juanem Martínem del Potro), zanotował 43 kończące uderzenia popełniając tylko 13 niewymuszonych błędów. Hiszpan wykorzystał sześć z 12 break pointów oraz skończył 21 z 27 piłek przy siatce. W pierwszych czterech meczach (w 1/8 finału odprawił finalistę sprzed roku Tomáša Berdycha) Fish w 65 gemach serwisowych dał się przełamać tylko raz. 25-letni tenisista z Majorki odniósł nad starszym o cztery lata Fishem szóste zwycięstwo. Było to ich trzecie spotkanie na trawie (klub Queen's 2006, Wimbledon 2007) i Amerykanin zdobył pierwszego seta. Był to ich pierwszy mecz od ćwierćfinału US Open 2008 wygranego przez Nadala w czterech setach.

Nadal przełamał Fisha w pierwszym gemie I seta za pomocą potężnego bekhendu wymuszającego błąd i po utrzymaniu podania prowadził 2:0. W piątym gemie Fish wyszedł z 15-30 popisując się trzema efektownymi forhendami (dwa wzdłuż linii i kończący gema kros), ale w siódmym gemie lider rankingu znalazł jeszcze raz sposób na serwis rywala kończąc potężnym forhendem wymuszającym błąd. Amerykanin odrobił część strat za pomocą woleja, ale tenisista z Majorki seta zakończył po raz trzeci przełamując przeciwnika. Przy 30-30 uzyskał piłkę setową za pomocą krosa i po błędzie forhendowym Amerykanina prowadził 1-0.

W trzecim gemie II seta Fish forhendem wzdłuż linii uzyskał dwa break pointy, ale Nadal od 15-40 zgarnął cztery piłki, z czego dwie ostatnie asem i forhendem w sam narożnik. W czwartym gemie choć od 0-40 Amerykanin doprowadził do równowagi Hiszpan zaliczył przełamanie. Lider rankingu nie pokazał chwili słabości i do końca nie dał rywalowi żadnej nadziei na odrobienie straty seta kończąc w 10. gemie popisując się forhendem wzdłuż linii oraz dwoma wolejami i na koniec posyłając asa.

III set rozpoczął się od obustronnych przełamań. W szóstym gemie Nadal wyszedł obronną ręką ze stanu 15-30 forhendem wzdłuż linii, asem i slajsowanym serwisem wymuszającym błąd. W siódmym gemie Fish choć od 40-15 stracił dwa punkty nie oddał podania za sprawą dwóch forhendowych błędów Hiszpana. W ósmym gemie lider rankingu ponownie wybrnął z 15-30 za sprawą potężnego forhendu wymuszającego błędu i asa. Kolejne gemy łatwo dla serwujących, a w 12. gemie zupełnie niespodziewanie Fish przełamał Nadala. Amerykanin uzyskał dwie piłki setowe wspaniałym krosem forhendowym i wykorzystał drugą z nich równie cudownym forhendem w sam narożnik kortu.

W trzecim gemie IV seta Nadal przełamał Fisha potężnym bekhendem wymuszającym błąd i po utrzymaniu podania na sucho prowadził 3:1. W siódmym gemie (14 piłek) ambitnie walczący Amerykanin uratował się po obronie dwóch break pointów ostatni punkt zdobywając wolejem forhendowym, ale lider rankingu nie dał mu żadnej szansy na odrobienie straty przełamania. Hiszpan mecz zakończył w 10. gemie utrzymując podanie na sucho, ostatni punkt zdobywając wolejem.