Puchar Davisa: Federer lepszy od Hewitta, Australia remisuje ze Szwajcarią

Roger Federer (ATP 3) pokonał Lleytona Hewitta (ATP 199) 5:7, 7:6(5), 6:2, 6:3 w rozgrywanym w ramach Pucharu Davisa meczu pomiędzy Australią a Szwajcarią. Mecz odbywa się w Royal Sydney Golf Club na korcie trawiastym.

W tym artykule dowiesz się o:

Urodzony w Bazylei Federer wyrównał stan meczu na 1-1. Wcześniej rewelacyjny ćwierćfinalista tegorocznego Wimbledonu Tomić pokonał Wawrinkę 4:6, 6:4, 6:3, 6:3. Dla byłego lidera rankingu to drugi tegoroczny występ w Pucharze Davisa (w wygranym 5:0 meczu z Portugalią zdobył dwa punkty). Bilans jego gier w tych rozgrywkach to teraz 40-11. Federer odniósł nad Hewittem 18. zwycięstwo w 26. meczu, ale dwa wcześniejsze ich spotkania w Pucharze Davisa wygrał Australijczyk (2000, 2003). Przed ośmioma laty w meczu półfinałowym urodzony w Adelajdzie tenisista odrobił stratę dwóch setów i pokonał Szwajcara 5:7, 2:6, 7:6(4), 7:5, 6:1 wprowadzając swoją drużynę do finału.

Australia, która jest rekordzistą pod względem liczby triumfów w Pucharze Davisa (28, po raz ostatni w 2003 roku), wygrała wszystkie cztery dotychczasowe mecze ze Szwajcarią. Stawką rozgrywanego w dniach 16-19 września spotkania jest gra w Grupie Światowej w sezonie 2012. Reprezentanci Antypodów mogą wrócić do elity po raz pierwszy od 2007 roku. Dla Szwajcarii to szansa na powrót do Grupy Światowej po rocznej nieobecności. Od 2005 roku Helweci sześć razy rozgrywali baraż o pozostanie w elicie i przegrali dwa z nich (w 2007 roku z Czechami 2:3 i w ubiegłym sezonie z Kazachstanem 0:5).

W I secie do stanu 5:5 obaj tenisiści konsekwentnie wygrywali swoje gemy serwisowe. W 11. gemie Hewitt popisał się dwoma returnami forhendowymi i przełamał Federera krosem forhendowym. Seta Australijczyk zakończył utrzymując podanie na sucho.

W drugim gemie II seta reprezentant gospodarzy uratował się ze stanu 15-30, a w trzecim przełamał Szwajcara i po utrzymaniu podania na sucho objął powadzenie 3:1. Federer odrobił stratę w szóstym gemie forhendem wzdłuż linii, a w tie breaku zaserwował trzy asy, od 2-2 zdobył cztery punkty i seta zwieńczył forhendem wymuszającym błąd wykorzystując drugą piłkę setową.

W III secie Federer objął prowadzenie 2:0, a po utrzymaniu podania na przewagi w czwartym gemie, w piątym uzyskał drugie przełamanie minięciem forhendowym. Po wygraniu serwisu Szwajcar prowadził 5:1, by seta zakończyć w ósmym gemie.

W czwartym i szóstym gemie IV seta Federer wybrnął z opresji broniąc w sumie pięć break pointów, sam przełamał Hewitta w piątym gemie wspaniałym forhendem wzdłuż linii i prowadził 4:2. W dziewiątym gemie przy 15-40 Australijczyk obronił dwie piłki meczowe, ale Szwajcar uzyskał trzecią i wykorzystał ją za pomocą krosa bekhendowego.

piątek-niedziela, 16-19 września