Puchar Davisa: Komfortowe zwycięstwo Ferrera nad Simonem, Hiszpania bliżej finału

Hiszpania prowadzi z Francją 2:0 po pierwszym dniu w półfinale Pucharu Davisa. Drugi punkt dla gospodarzy zdobył w Córdobie David Ferrer (ATP 5), który pokonał Gillesa Simona (ATP 11) 6:1, 6:4, 6:1.

Francja Puchar Davisa wygrała dziewięć razy (po raz ostatni w 2001 roku), co czyni ją trzecią najbardziej utytułowaną drużyną w historii rozgrywek. Hiszpania w 2000 roku pokonała w finale Australię i w kolejnych latach główne trofeum zdobyła jeszcze trzy razy (2004, 2008, 2009). W ubiegłym sezonie Trójkolorowi pokonali grającą bez Nadala ekipę z Półwyspu Iberyjskiego 5:0 w ćwierćfinale, ale łączny bilans to 5-2 dla Hiszpanii.

W I secie Ferrer od 1:1 zdobył pięć kolejnych gemów. W II, najbardziej wyrównanym, secie reprezentant gospodarzy obronił cztery z sześciu break pointów, a sam wykorzystał trzy z pięciu szans na przełamanie podania Simona. W III partii, tak jak w I, Hiszpan od 1:1 wygrał pięć gemów i po dwóch godzinach i ośmiu minutach dał swojej drużynie prowadzenie 2:0. Ferrer (bilans jego gier w Pucharze Davisa to teraz 16-4, 11-0 na korcie ziemnym) odniósł nad Simonem trzecie zwycięstwo w czwartym meczu i przybliżył Hiszpanię do trzeciego finału w ostatnich czterech latach.

Hiszpania po raz ostatnim na własnym terenie przegrała w 1999 roku, gdy uległa w I rundzie Brazylii z Gustavo Kuertenem w składzie. Bilans ostatnich meczów wyjazdowych Francji to 2-3, tej ostatniej porażki doznała Trójkolorowi doznali w ubiegłym sezonie w wielkim finale z Serbią w Belgradzie.

W pierwszej grze Nadal rozbił w dwie godziny i osiem minut Richarda Gasquet wygrywając 12 z 13 ostatnich gemów, a w sumie tracąc tylko cztery.

Hiszpania - Francja 2:0, Plaza de Toros de los Califas Córdoba, kort ziemny, Córdoba