Puchar Davisa: Hewitt lepszy od Federera w deblu, Australia prowadzi ze Szwajcarią

Lleyton Hewitt i Chris Guccione pokonali Rogera Federera i Stanislasa Wawrinkę 2:6, 6:4, 6:2, 7:6(5) i dali Australii prowadzenie 2:1 w rozgrywanym w Sydney meczu barażowym o Grupę Światową Pucharu Davisa.

Australijczycy są bliżej powrotu do elity po raz pierwszy od 2007 roku. O wszystkim zadecydują jednak niedzielne gry. Zakładając, że Federer upora się z utalentowanym Bernardem Tomiciem o wszystkim powinna rozstrzygnąć piąta gra, w której Hewitt zmierzy się z Wawrinką.

Reprezentanci Antypodów to rekordziści pod względem liczby triumfów w Pucharze Davisa (28), ale po raz ostatni wygrali rozgrywki w 2003 roku, a od momentu spadku z elity (w 2007 roku przegrali baraż z Serbią) nie potrafią do niej wrócić. Szwajcaria od 2005 roku sześć razy grała w barażu o pozostanie w Grupie Światowej i przegrała dwa z nich (w 2007 roku z Czechami 2:3 i w ubiegłym sezonie z Kazachstanem 0:5).

W I secie Australijczycy byli bezradni w starciu ze złotymi medalistami olimpijskimi z Pekinu, ale w II podnieśli się i zaczęli grać jak natchnieni. W piątym gemie Guccione i Hewitt przegrywali 15-30, ale zapisali na swoje konto dwa loby i przełamali Wawrinkę. Serwujący przy 4:3 Hewitt obronił dwa break pointy, a w 10. gemie II partię potężnym serwisem (217 km/h) zakończył Guccione. W III secie Australijczycy szybko odskoczyli na 4:0 i kontrolowali sytuację. W tie breaku IV seta Szwajcarzy prowadzili 4-2, ale końcówka należała do reprezentantów gospodarzy, przy meczbolu Hewitt bekhendowym returnem wymusił błąd Wawrinki przy woleju.

Bilans deblowych gier w Pucharze Davisa notowanego na 225. miejscu w rankingu ATP Guccione to teraz 4-0, bilans Hewitta w deblu to 10-3. Dla Federera to pierwsza porażka w Pucharze Davisa od czterech lat (w grze deblowej przeciwko Tomášowi Berdychowi i Radkowi Štěpánkowi w parze z Yvesem Allegro od 2-0 przegrywając trzy sety), ostatniej porażki w singlu doznał osiem lat temu w meczu z Australią w Melbourne Park, gdy tym razem indywidualnie roztrwonił przewagę dwóch setów w grze z Hewittem. Bilans gier Federera w Pucharze Davisa to 29-6 (singiel) i 11-6 (debel).

Japonia przegrała grę deblową, ale prowadzi z Indiami 2:1 i ma szansę awansować do elity po raz pierwszy od 1985 roku. Na sezon 2012 pozostają w elicie finaliści z 1975 i 2009 roku Czesi (po raz ostatni spadli z Grupy Światowej w 2005 roku, gdy przegrali baraż z Niemcami), którym punkt na wagę zwycięstwa nad Rumunami dali Berdych i Štěpánek.

sobota
Gra 3.: Chris Guccione / Lleyton Hewitt - Roger Federer / Stanislas Wawrinka 2:6, 6:4, 6:2, 7:6(5)

sobota
Gra 3.: Tatsuma Ito / Yuichi Sugita - Mahesh Bhupathi / Rohan Bopanna 5:7, 6:3, 3:6, 6:7(4)

niedziela
Gra 4.: Kei Nishikori - Somdev Devvarman
Gra 5.: Yuichi Sugita - Rohan Bopanna

Rumunia - Czechy 0:3, Centrul National de Tenis, kort ziemny, Bukareszt

piątek
Gra 1.: Adrian Ungur - Radek Štěpánek 3:6, 2:6, 0:6
Gra 2.: Victor Crivoi - Tomáš Berdych 3:6, 3:6, 6:7(4)

sobota
Gra 3.: Marius Copil / Horia Tecau - Tomáš Berdych / Radek Štěpánek 6:3, 3:6, 0:6, 2:6