ATP Bazylea: Natchniony Kubot obronił trzy meczbole i w II rundzie zagra z Đokoviciem

Łukasz Kubot (ATP 64) pokonał Tobiasa Kamke (ATP 96) 5:7, 7:5, 6:2 broniąc trzech piłek meczowych i awansował do II rundy turnieju Swiss Indoors Basel rozgrywanego na kortach twardych (hala) w Bazylei.

Łukasz Kubot, 29 lat, wygrał 11 meczów w Wielkim Szlemie (foto EPA)
Nagrodą dla Polaka za heroiczny bój będzie mecz z liderem rankingu Đokoviciem. W dotychczasowych czterech meczach urodzony w Bolesławcu tenisista nie wygrał z Serbem seta. Najważniejszy dotychczas mecz rozegrali w finale turnieju w Belgradzie w 2009 roku, Kubot stawił reprezentantowi gospodarzy opór I seta przegrywając dopiero w tie breaku. W drugim gemie I seta Kubot podwójnym błędem dał Kamke dwa break pointy i po grze na przewagi (12 rozegranych piłek) utrzymał podanie. W trzecim gemie Niemiec od 15-30 zdobył trzy punkty, a w czwartym przełamał Polaka wcześniej marnując jednak kolejne trzy break pointy. W piątym gemie Kubot zaliczył przełamanie powrotne, ale natychmiast dał się ponownie przełamać. Polak po raz drugi odrobiła stratę i utrzymując podanie z 2:4 wyrównał na 4:4. Od 5:5 dwa decydujące gemy należały do Kamke. W 12. gemie Kubot podwójnym błędem podarował rywalowi dwie piłki setowe i Niemiec wykorzystując drugą z nich zakończył I partię po 70 minutach. W gemie otwarcia II seta Kubot przełamał Kamke, a następnie utrzymał podanie na sucho na koniec serwując asa i prowadził 2:0. Niemiec odrobił stratę w czwartym gemie, ale w piątym ponownie przewagę przełamania uzyskał Polak. Sytuacja się powtórzyła i Kamke zaliczył przełamanie powrotne z 2:4 wyrównując na 4:4. W 10. gemie Kubot obronił trzy piłki meczowe przy 0-40, a w 11. odebrał rywalowi podanie. Odrodzony urodzony w Bolesławcu tenisista pewnie zamknął seta własnym serwisem. W gemie otwarcia III seta Kubot przełamał Kamke, a w drugim gemie od 0-40 zgarnął pięć punktów i prowadził 2:0. W trzecim gemie Polak dołożył jeszcze jedno przełamanie i kontrolował sytuację. W ósmym gemie urodzony w Bolesławcu tenisista obronił trzy break pointy i wykorzystując trzeciego meczbola po dwóch godzinach i 57 minutach zapewnił sobie zwycięstwo. Swiss Indoors Basel, Bazylea (Szwajcaria) ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1,225 mln euro środa, 2 listopada