WTA Pattaya: Waleczne serce Hantuchovej, Słowaczka pozostaje królową Tajlandii

Daniela Hantuchová (WTA 20) po raz drugi z rzędu wygrała turniej PTT Pattaya Open na kortach twardych w Pattai (Tajlandia). W finale Słowaczka pokonała Marię Kirilenko (WTA 26) 6:7(4), 6:3, 6:3.

Dla Hantuchovej był to drugi finał w sezonie (Brisbane), ale zdobyła swój pierwszy tytuł dokładnie od roku. W ubiegłym sezonie Słowaczka triumfowała w Pattai po wiktorii nad Sarą Errani. Łączny bilans finałów urodzonej w Popradzie 28-latki to teraz 5-9. Kirilenko, dla której był to pierwszy finał od 2010 roku (rodzinna Moskwa), pozostaje z pięcioma tytułami na koncie (trzy zdobyła w 2008 roku w Estoril, Barcelonie i Seulu). Bilans finałów Rosjanki to 5-5. Hantuchová podwyższyła bilans spotkań z Rosjanką na 5-2. Mecz trwał trzy godziny i 14 minut i był widowiskiem godnym finału.

W gemie otwarcia I seta Hantuchová wróciła z 15-30. W drugim gemie Kirilenko od 0-30 zdobyła cztery punktu kończąc potężnym bekhendem wymuszającym błąd. W trzecim gemie Rosjanka przełamała Słowaczkę i po utrzymaniu podania na sucho prowadziła 3:1. W szóstym gemie wspaniałym krosem forhendowym Hantuchová uzyskała szansę na przełamanie powrotne, lecz tenisistka z Moskwy obroniła się odwrotnym krosem forhendowym. W siódmym gemie Słowaczka ponownie wybrnęła z 15-30, a w ósmym nie wykorzystała jeszcze jednego break pointa. Serwująca przy 5:4 Kirilenko, która wcześniej przy swoim premierowym podaniu przegrała tylko cztery piłki, obroniła cztery break pointy, lecz Hantuchová uzyskała piątego i kapitalnym bekhendem wyrównała stan seta na 5:5. W tie breaku Rosjanka wróciła z 0-2, w punkcie na 3-3 popisując się świetną defensywą (z drugiej strony z najgorszej strony przy siatce pokazała się Słowaczka). Podwójnym błędem urodzona w Popradzie 28-latka dała Kirilenko trzy piłki setowe i ta wykorzystując drugą zakończyła tę partię po 72 minutach. Rosjanka obroniła sześć z siedmiu break pointów, a sama wykorzystała jedyną szansę na przełamanie podania rywalki.

Po I secie warto było sięgnąć do statystyk. Kirilenko nigdy nie przegrała finału, w którym wygrała I seta (4-0), za to Hantuchová nigdy nie sięgnęła po tytuł, gdy w finale przegrała I partię (0-5), ale statystyki przecież kłamią. W gemie otwarcia II seta Rosjanka od 30-0 oddała cztery piłki na koniec pakując forhend w siatkę. W drugim gemie Słowaczka wróciła z 15-40 ofensywną akcję wieńcząc bekhendem i prowadziła 2:0. W czwartym gemie urodzona w Popradzie 28-latka obroniła break pointa asem, a w piątym bekhendem wzdłuż linii otrzymała szansę na podwójne przełamanie. Kirilenko jednak obroniła się dobrym serwisem i krosem bekhendowym. Tenisistka z Moskwy do końca seta nie była w stanie wbić gwoździa z returnu, za to w dziewiątym gemie sama jeszcze raz oddała podanie. Krosem bekhendowym Hantuchová uzyskała dwie piłki setowe i wykorzystała już pierwszą krosem forhendowym wymuszającym błąd Rosjanki. Kirilenko w partii tej przegrała tylko dwie piłki przy swoim pierwszym podaniu, ale trafiała nim zaledwie z 46 proc. celnością. Hantuchová obroniła trzy break pointy oraz posłała trzy asy i skorzystała z trzech podwójnych błędów rywalki.

Początek III seta to ostra jazda bez serwisu, Kirilenko w gemie otwarcia przełamała na sucho Hantuchovą, a ta odwdzięczyła się tym samym. W trzecim gemie Słowaczka obroniła break pointa imponując pracą w defensywie, a następnie uzyskała przewagę wybierając dwa smecze Rosjanki i mijając ją forhendem. Kontynuacja wspaniałej gry trwała i tym razem popis dała tenisistka z Moskwy drop-szota rywalki odgrywając pięknym wolejem. Górą w tym wspaniałym gemie była Hantuchová, ale w kolejnym klasę pokazała jej rywalka. Wojowniczka Kirilenko od 0-40 zdobyła pięć kolejnych punktów przy break pointach nie bojąc się podejmować ryzyka. W szóstym gemie to Słowaczka odważyła się pociągnąć ostrego krosa forhendowego, co dało jej break pointa, ale po chwili przestrzeliła prosty forhend. W ósmym gemie Kirilenko oddała podanie robiąc podwójny błąd (w całym meczu miała ich siedem) i już się nie podniosła. Kończący forhend dał Hantuchovej dwie piłki mistrzowskie w dziewiątym gemie i wykorzystała już pierwszą za pomocą jeszcze jednego efektownego forhendu.

PTT Pattaya Open, Pattaya City (Tajlandia)
WTA Tour International, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol.