ATP Rotterdam: Udana inauguracja Federera, wygrane Del Potro i Berdycha

Roger Federer (ATP 3) od zwycięstwa rozpoczął start w halowym turnieju w Rotterdamie (o puli nagród 1,2075 mln euro). Swoje pojedynki wygrali także Tomáš Berdych (ATP 7) oraz Juan Martín del Potro (ATP 10).

Robert Pałuba

Wracający do Rotterdamu po siedmiu latach przerwy Roger Federer zmierzył się z w I rundzie z Nicolasem Mahutem (ATP 83). Szwajcar przez całe spotkanie trzymał rękę na pulsie i o ile lubiący grę serwis-wolej Francuz bardzo pewnie egzekwował punkty po dobrym pierwszym serwisie, o tyle w przypadku dłuższych wymian nie miał argumentów aby zaszkodzić Federerowi. Szwajcar zadowolił się skromną przewagą przełamania w obu setach, wygrywając 6:4, 6:4. W całym meczu Francuz nie miał ani jednej szansy na breaka. Jako że z turnieju wycofał się Michaił Jużny, szwajcarski tenisista awansował od razu do ćwierćfinału, w którym zmierzy się z pogromcą Łukasza Kubota, Jarkko Nieminenem.

Pewne zwycięstwo odniósł w środę także Tomáš Berdych, który nie pozostawił złudzeń swojemu znacznie mniej utytułowanemu rywalowi, Lukášowi Rosolowi (ATP 77) i wygrał 6:4, 6:2. W całym meczu Berdych posłał 10 asów i przegrał zaledwie cztery piłki po trafionym pierwszym serwisie.

Więcej kłopotów miał trzeci z faworytów, Juan Martín del Potro. Mistrz US Open z 2009 roku potrzebował trzech setów by pokonać Michaëla Llodrę (ATP 47). Argentyńczyk wygrał partię otwarcia 6:4, jednak w II secie nie doszło do żadnego przełamania, a w rozgrywce tie-breakowej górą 7-3 był Francuz. W decydującej odsłonie tenisiści grali gem za gem do stanu 5:4, kiedy to Llodra nie był w stanie utrzymać własnego podania i przegrał ostatecznie 4:6.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)
ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1,2075 mln euro
środa, 15 lutego

I runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Nicolas Mahut (Francja) 6:4, 6:4
Aleksander Bogomołow Jr (Rosja) - Serhij Stachowski (Ukraina) 6:3, 0:1 i krecz
Karol Beck (Niemcy, Q) - Philipp Petzschner (Niemcy) 7:6(6), 6:3
Juan Martín del Potro (Argentyna, 3) - Michaël Llodra (Francja) 6:4, 6:7(3), 6:4
Marcos Baghdatis (Cypr) - Matthias Bachinger (Niemcy, Q) 7:6(2), 6:2
Tomáš Berdych (Czechy, 2) - Lukáš Rosol (Czechy) 6:4, 6:2