ATP Indian Wells: Federer stracił seta, o półfinał Szwajcar zagra z Del Potro

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Roger Federer (ATP 3) pokonał Thomaza Bellucciego (ATP 50) 3:6, 6:3, 6:4 i awansował do ćwierćfinału turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells.

Szwajcar, który w drugim kolejnym spotkaniu przegrał I seta (w III rundzie z Milosem Raoniciem), w ostatnim gemie zaliczył trzecie w meczu przełamanie i odniósł zwycięstwo po jednej godzinie i 41 minutach. Były lider rankingu wygrał 73. mecz z rzędu z tenisistą spoza Top 20. Federer, trzykrotny triumfator turnieju w Indian Wells (po raz ostatni w 2006 roku, gdy wygrał tę imprezę po raz trzeci z rzędu), jest niepokonany od 12 spotkań i pozostaje w grze o trzeci kolejny tytuł (Rotterdam, Dubaj).

W I secie Bellucci przełamał Federera w trzecim i dziewiątym gemie, a sam nie bronił żadnego break pointa. W partii tej Brazylijczyk zaserwował pięć asów (w całym meczu miał ich sześć). W II secie Szwajcar od razu odskoczył na 2:0, by zakończyć go w dziewiątym gemie po raz drugi przełamując rywala. W dziewiątym gemie decydującej partii były lider rankingu wrócił z 0-30, by mecz zakończyć w 10. gemie po raz trzeci odbierając podanie Bellucciemu. W całym spotkaniu Federer posłał osiem asów oraz zgarnął 40 z 49 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

W ćwierćfinale rywalem Federera będzie Juan Martín del Potro (ATP 9), którego pokonał w finale w Rotterdamie. Argentyński półfinalista imprezy z ubiegłego sezonu po blisko trzygodzinnym maratonie zwyciężył Denisa Istomina (ATP 51) 7:6(2), 6:7(6), 6:2. I seta 23-latek z Tandil mógł wygrać szybciej, lecz nie potrafił go zamknąć serwując przy 5:4. W II partii tenisiści przełamali się po jednym razie, a w tie breaku del Potro nie wykorzystał prowadzenia 5-3. W decydującym secie Argentyńczyk od 3:2 zgarnął trzy kolejne gemy i w szóstym starcie w sezonie osiągnął szósty ćwierćfinał. W Indian Wells po raz trzeci z rzędu dotarł on do ćwierćfinału.

Federer wygrał 10 z dotychczasowych 12 spotkań z del Potro. Argentyńczyk dwukrotnie był górą w 2009 roku: w wielkim finale US Open, gdy pokonał Szwajcara po emocjonującej pięciosetówce oraz w Finałach ATP World Tour. 23-latek z Tandil niemal przez cały sezon 2010 leczył kontuzjowany nadgarstek, który miał operowany w maju. Po powrocie mierzył się z Federerem cztery razy i przegrał wszystkie dziewięć setów. Będzie to ich czwarty mecz w sezonie, poza finałem w Rotterdamie Szwajcar pokonał Argentyńczyka w ćwierćfinale Australian Open i półfinale w Dubaju.