ATP Miami: Novak Đoković obronił kolejny tytuł

Novak Đoković obronił tytuł w turnieju Sony Ericsson Open na kortach twardych w Miami. W finale Serb pokonał Andyego Murraya 6:1, 7:6(4).

Serb odniósł nad Szkotem drugie zwycięstwo w sezonie (w Australian Open w pięciu setach) i podwyższył bilans ich spotkań na 8-5. Lider rankingu zdobył 30. tytuł w karierze (bilans finałów 30-14) i 11. w cyklu Masters 1000 (bilans finałów 11-7) Wcześniej urodzony w Belgradzie 24-latek nie obronił tytułów w Dubaju i Indian Wells, w tym pierwszym przegrał w półfinale z Murrayem. Brytyjczyk pozostaje z jednym tytułem wywalczonym w tym sezonie (Brisbane), a bilans jego finałów t0 22-11 (8-2 w cyklu Masters 1000).

Đoković przełamał Murraya w czwartym gemie (Szkot roztrwonił 40-0), a w piątym miał 40-15, lecz dopiero po obronie break pointa (jedynego w całym meczu) podwyższył na 4:1. Po ponownym odebraniu podania Brytyjczykowi lider rankingu trwającego 47 minut seta zakończył łatwym gemem serwisowym. W trzecim gemie II seta Murray wrócił z 15-40 (do równowagi doprowadził wygrywając wymianę złożoną z 22 uderzeń), a w piątym odparł jeszcze jednego break pointa. Korzystając z atomowego serwisu Đoković w ósmym gemie wrócił z 0-30. W 11. gemie jego szkocki rówieśnik uratował się po odparciu break pointa świetnym forhendem wzdłuż linii.

W tie breaku Murray z 0-2 wyrównał na 2-2 wymianę złożoną z 25 uderzeń kończąc bekhendem, by następnie zrobić podwójny błąd. Lider rankingu asem wyszedł na 5-2. Brytyjczyk zdobył dwa punkty, lecz Serb forhendem uzyskał dwie piłki meczowe. Po chwili forhend Murraya wyfrunął poza kort i Đoković mógł się cieszyć z obrony tytułu. W trwającym dwie godziny i 19 minut spotkaniu obaj tenisiści mieli bardzo niekorzystny bilans kończących uderzeń do niewymuszonych błędów: Serb 19-38, a Szkot 16-39. Novak zaserwował pięć asów, zdobył 35 z 47 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz wykorzystał dwa z ośmiu break pointów i po raz trzeci został mistrzem Sony Ericsson Open (2007, 2011).