Roland Garros: Wyśmienity debiut Zaniewskiej w eliminacjach

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Czternastą reprezentantką Polski w Wielkim Szlemie może być Sandra Zaniewska, która w debiucie pokonała pierwszą z trzech rund eliminacji Rolanda Garrosa. Po zwycięstwie nad Sachą Jones (6:4, 6:2) rywalką katowiczanki będzie w czwartek Serbka Vesna Dolonc.

Nasi w II rundzie eliminacji w Paryżu (czwartek): Jerzy Janowicz - Cervantes (godz. 10) Sandra Zaniewska - Dolonc (godz. 10) Zaniewska dla SF: Losowanie najlepsze z możliwych Sandra Zaniewska

po raz pierwszy w karierze wystąpiła w eliminacjach turnieju wielkoszlemowego i w początkowej fazie meczu w jej poczynania wkradła się drobna nerwowość. W gemie otwarcia prowadziła już 40-0, jednak prostymi błędami doprowadziła do równowagi, a potem musiała odeprzeć dwa break pointy. Po zakończonych sukcesem męczarniach przy własnym podaniu, do zera przegrała przy serwisie rywalki, a chwilę później ponownie musiała bronić się przed stratą serwisu. Katowiczanka zdołała jednak wyjść z opresji i złapała meczowy rytm, nękając rywalkę slajsami i dropszotami. Tenisistki zgodnie utrzymały podania do stanu 5:4, kiedy Jones nie wytrzymała presji i popełniając niewymuszone błędy oddała serwis i seta.

Domachowska w turnieju głównym nie zagra: przegrała z numerem 2

W II secie Zaniewska ponownie rozpoczęła od kłopotów z podaniem, jednak skutecznie odparła trzy break pointy, broniąc się kończącym forhendem z głębi, wygrywającym serwisem i eleganckim dropszotem. Zdenerwowana Australijka nie była w stanie wygrać podania, a breaka Polka wywalczyła znakomitym lobem w doślizgu. Pewnie wygrany gem serwisowy dał Zaniewskiej prowadzenie 3:0, nie był to jednak koniec kłopotów polskiej zawodniczki, która musiała bronić się przed przełamaniem przy 3:1 i 4:2. Za każdym razem jednak solidnie rozgrywała wymiany i rywalka z Antypodów ostatecznie popełniała błąd. Przy równowadze w gemie ósmym (5:2 dla Zaniewskiej), przeciwniczka przerwała grę, lecz sędzia stołkowy orzekł, że return Polki zahaczył o linię, zaś piękne minięcie w kolejnym punkcie dało katowiczance awans do kolejnej rundy eliminacji.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w kwalifikacjach kobiet 336 tys. euro środa, 23 maja

I runda eliminacji:

Sandra Zaniewska (Polska) - Sacha Jones (Australia) 6:4, 6:2

Robert Pałuba
z Paryża
@rob_pal

Źródło artykułu: