Paryskie nadzieje: Rafael Nadal, król na ceglanym tronie

Rok temu udało mu się uniknąć w Paryżu pojedynku z Novakiem Djokoviciem, który był w życiowej formie. Tym razem Rafael Nadal przybywa do Francji jako murowany faworyt wielkoszlemowej imprezy.

Robert Pałuba

- Gdy przyjeżdżam do Paryża, pierwsze, co czuję, to nerwy - mówi Rafael Nadal. Wyniki mówią jednak co innego: siedem startów i sześć triumfów - tak wygląda historia występów tenisisty z Majorki na kortach im. Rolanda Garrosa. Niepokonany na paryskiej mączce od 2009 roku, kiedy sensacyjnie uległ w meczu IV rundy Robinowi Söderlingowi, doznając dotychczas jedynej porażki w Paryżu.

Rafa Nadal walczy o miejsce w tenisowej historii Rafa Nadal walczy o miejsce w tenisowej historii
Hiszpan rozpoczął sezon udanie. Po rozgrzewkowym starcie w Dausze, osiągnął finał Austalian Open (czwarty wielkoszlemowy finał z rzędu), w którym poniósł jednak siódmą kolejną porażkę z Novakiem Djokoviciem, marnując prowadzenie 4:2 w V secie. Po zapowiedzianym już w grudniu miesiącu przerwy, Nadal powrócił do rozgrywek w turniejach ATP World Tour Masters 1000 w USA, przegrywając w półfinale imprezy w Indian Wells z Rogerem Federerem i poddając półfinałowy mecz z Andym Murrayem w Miami z powodu kontuzji kolana.

Wymuszona przerwa spowodowana urazem okazała się mieć zbawienne skutki. Wypoczęty Hiszpan po raz ósmy z rzędu triumfował w Monte Carlo, w finale wreszcie pokonując Djokovicia, a tydzień później był najlepszy w Barcelonie. Wczesna porażka w Madrycie nie wpłynęła na jego dyspozycję i na Foro Italico tenisista z Majorki nie miał sobie równych, znów wygrywając bez straty seta, a w meczu o tytuł ponownie wygrał z Serbem, rewanżując się za zeszłoroczną porażkę.

Finały w roku 2012:

Turniej Przeciwnik w finale Wynik
Australian Open Novak Djoković 7:5, 4:6, 2:6, 7:6(5), 5:7
Monte Carlo Novak Djoković 6:3, 6:1
Barcelona David Ferrer 7:6(1), 7:5
Rzym Novak Djoković 7:5, 6:3

Po triumfie w Rzymie Nadal podsumował swoje dotychczasowe występy na mączce: - Sezon rozgrywek na kortach ziemnych, nie licząc tego nieporozumienia w Madrycie, na razie przebiega dla mnie bardzo pomyślnie. Gram dobrze, na wysokim poziomie. Cieszę się, że zanotowałem kolejny udany występ, praktycznie w każdym meczu prezentując się bardzo solidnie. Jestem zadowolony z pracy, którą tu wykonałem.

Nadal wygrał w tym roku wszystkie trzy turnieje na czerwonej mączce, w których wystartował. 15 spotkań i 15 zwycięstw, wszystkie bez straty seta. Nie licząc kompromitującej wpadki z Fernando Verdasco w hiszpańskiej stolicy, wygrał 26 ostatnich spotkań na kortach ziemnych, a w całej karierze legitymuje się niesamowitym bilansem 247 zwycięstw i zaledwie 19 porażek.

Sam zainteresowany o swoich oczekiwaniach wypowiada się skromnie: - W każdym turnieju chcę grać najlepiej jak umiem. Gdy prezentujesz się na najwyższym poziomie, czujesz zaangażowanie, pasję i miłość do tej gry, nie możesz prosić o nic więcej. Jednak nawet, jeśli o tym głośno nie mówi, Rafael Nadal przyjechał do Paryża w jednym celu: zwyciężyć po raz siódmy i pobić rekord Björna Borga. Każdy inny rezultat będzie dla niego porażką.