WTA Eastbourne: Bartoli pozostaje w grze o obronę tytułu, Kerber nie zawodzi

Marion Bartoli (WTA 9) pokonała Lucie Safarovą (WTA 21) 6:4, 6:2 i awansowała do półfinału turnieju AEGON International rozgrywanego na kortach trawiastych w Eastbourne.

Marion Bartoli, która w Eastbourne broni tytułu, podwyższyła bilans spotkań z Šafářovą na 7-1 (to jej trzecie zwycięstwo nad Czeszką w tym sezonie) i po raz szósty z rzędu zameldowała się w półfinale imprezy. Francuska finalistka Wimbledonu 2007 osiągnęła czwarty tegoroczny półfinał i pierwszy od marca (Miami).

W I secie Šafářová z 2:4 wyrównała na 4:4, ale dwa kolejne gemy padły łupem Bartoli. Bekhend pomógł Francuzce zaliczyć decydujące przełamanie w dziewiątym gemie oraz w 10. obronić break pointa. As i wygrywający serwis dały obrończyni tytułu I seta po 43 minutach. W II secie niezwykle niebezpieczna na trawie Bartoli odjechała na 5:1, by mecz zakończyć w ósmym gemie. Francuzka przy pierwszym meczbolu popełniła podwójny błąd, by po chwili zaserwować asa. W trwającym 73 minuty spotkaniu finalistka Wimbledonu 2007 posłała osiem asów oraz wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Bartoli przy swoim pierwszym podaniu straciła tylko trzy punkty.

CZYTAJ: Pierwszy półfinał Uli Radwańskiej w sezonie, w którym zagra z Kim Clijsters

W starciu dwóch leworęcznych tenisistek Andżelika Kerber (WTA 8) wykorzystała cztery z pięciu break pointów i zwyciężyła Jekaterinę Makarową (WTA 48) 6:2, 6:4. Niemka odniosła nad rosyjską pogromczynią Petry Kvitovej pierwsze zwycięstwo w trzecim meczu, dzięki czemu osiągnęła siódmy tegoroczny półfinał i pozostaje w grze o trzeci tytuł (Paryż - hala, Kopenhaga).

Klára Zakopalová (WTA 36) pokonała Anastazję Pawluczenkową (WTA 33) 6:3, 7:5 w II secie od 2:5 zdobywając pięć kolejnych gemów. 30-letnia Czeszka zaserwowała siedem asów oraz wykorzystała sześć z 10 break pointów i wyrównała stan meczów z Rosjanką na 2-2. Tenisistka z Pragi osiągnęła drugi półfinał w sezonie (w lutym w Paryżu - hala) i zagra o 12. finał w karierze. Jej najlepszy wynik na trawie to triumf w 's-Hertogenbosch z 2005 roku.

Stawkę półfinalistek uzupełniła ćwierćfinalistka Wimbledonu 2011 Tamira Paszek (WTA 59), która pokonała pogromczynię Agnieszki Radwańskiej Cwetanę Pironkową (WTA 40) 6:0, 6:4. Austriaczka, która przystępując do turnieju w Eastbourne legitymowała się bilansem tegorocznych spotkań 2-13 (dwie porażki w kwalifikacjach i jedna w turnieju ITF w Nottingham, pozostałe mecze w głównym cyklu), obroniła pięć break pointów i osiągnęła pierwszy półfinał od września 2011 roku (Quebec).

Paszek o czwarty finał w cyklu WTA zagra z Bartoli, której urwała trzy gemy w 2007 roku w Linzu w ich jedynym dotychczas meczu. Francuzka w piątek walczyć będzie o drugi finał w sezonie (w lutym w Paryżu - hala) i 18. w karierze. Kerber zmierzy się z Zakopalovą, z którą wygrała dwa z trzech spotkań, w tym to ostatnie, jakie miało miejsce w 2008 roku na trawie w 's-Hertogenbosch.