ATP Metz: Monfils kontynuuje udany powrót, solidny występ Dawidienki

Gael Monfils pokonał w czwartek 7:6(4), 7:5 Nicolasa Mahuta i awansował do ćwierćfinału halowego turnieju w Metz. Awans wywalczyli także m.in. Nikołaj Dawidienko i Philipp Kohlschreiber.

Robert Pałuba

Gael Monfils, który w Metz wrócił na korty po czteromiesięcznej pauzie spowodowanej kontuzją kolana, w czwartek w dwóch setach pokonał Nicolasa Mahuta i awansował do ćwierćfinału imprezy. Francuz słabo rozpoczął spotkanie, tracąc podanie w pierwszym gemie serwisowym (były to jedyne break pointy Mahuta w meczu), ale przy stanie 2:4 zdołał odrobić straty. Mahut wyszedł ze sporej opresji w gemie dwunastym, kiedy przy 5:6 odparł dwie piłki setowe, ale i tak musiał ostatecznie uznać wyższość rywala w tie breaku, którego przegrał do 5.

Set drugi to walka gem za gem aż do stanu 6:5 dla Monfilsa. Podobnie jak w secie pierwszym, starszy z Francuzów wyszedł z opresji we wcześniejszej fazie seta (przy 4:5 obronił piłkę meczową), ale w najważniejszym momencie górą był bardziej utytułowany przeciwnik, który w dwunastym gemie wywalczył przełamanie.

W całym meczu Monfils posłał 12 asów i stracił zaledwie sześć punktów po trafionym pierwszym serwisie. O półfinał Francuz zmierzy się z Philippem Kohlschreiberem. Niemiec pokonał w czwartek Benoîta Paire'a 6:2, 1:6, 6:1, a reprezentant gospodarzy po meczu nie podał ręki sędziemu i został wygwizdany przez zgromadzonych w hali kibiców.

Dla Kohlschreibera będzie to okazja za przegrany w 2009 roku finał turnieju, a także za porażkę w jedynej tegorocznej konfrontacji z Francuzem w katarskiej Dausze.

Wysoką dyspozycję zdaje się odnajdować Nikołaj Dawidienko. Rosjanin pokonał w meczu II rundy Gillesa Müllera i w ćwierćfinale zmierzy się z Ivo Karloviciem. Dla Rosjanina to dopiero trzeci ćwierćfinał w sezonie: wcześniej wystąpił w półfinałach w Nicei i Rotterdamie. Stawkę ćwierćfinalistów uzupełnili w czwartek Andreas Seppi oraz Steve Johnson.