WTA Osaka: Stosur przegrała z Chang, która o tytuł spotka się z Watson

Samantha Stosur przegrała z Kai-Chan Chang 4:6, 6:4, 6:7(3) w półfinale turnieju WTA w Osace. Rywalką Tajwanki w finale będzie Heather Watson, która wygrała z Misaki Doi 7:6(2), 7:5.

Mistrzyni US Open 2011 Samantha Stosur (WTA 9) nie wykorzystała szansy na drugi finał w sezonie (Dauha) i trzeci w karierze w Osace (2009 - triumf, 2011). Dla 21-letniej Kai-Chen Chang (WTA 134) już półfinał był życiowym osiągnięciem w WTA Tour.

W I secie Stosur roztrwoniła prowadzenie 3:0, a w III odrobiła stratę przełamania, gdy Chang serwowała na mecz w 10. gemie, lecz poległa w tie breaku. W trwającym dwie godziny i 23 minuty spotkaniu były po trzy przełamania z obu stron. Reprezentantka Tajwanu zdobyła w sumie o dwa punkty więcej (108-106).

20-letnia Heather Watson (WTA 71) wcześniej mogła się pochwalić trzema ćwierćfinałami osiągniętymi w ubiegłym sezonie. W Osace dotarła do finału w czterech meczach tracąc jednego seta. Watson jako druga w sezonie Brytyjka zagra w finale turnieju WTA - Laura Robson w ubiegłym miesiącu w Kantonie przegrała z Su-Wei Hsieh. Ostatnią tenisistką z Wysp Brytyjskich, która zdobyła tytuł jest Sara Gomer - w 1988 roku triumfowała w turnieju Northern California Open w Aptos. Watson na 3-0 podwyższyła bilans spotkań z 21-letnią Misaki Doi (WTA 123), dla której to również był debiutancki półfinał w WTA Tour.

W trwającym dwie godziny i jedną minutę spotkaniu obie tenisistki stworzyły sobie po sześć szans na przełamanie - Watson wykorzystała pięć, a Doi cztery. Brytyjka, która zdobyła w sumie o 11 punktów więcej (87-76), w I secie wróciła z 1:3.

Chang ma szansę zostać trzecią w historii tenisistką z Tajwanu, która wygra turniej WTA - Shi-Ting Wang święciła sześć triumfów w latach 1993-1996, a Su-Wei Hsieh w tym sezonie wywalczyła swoje pierwsze dwa tytuły. Watson w Osace zagra również w finale debla (w parze z Kimiko Date) i ma szansę zostać pierwszą brytyjską triumfatorką w singlu i deblu w tym samym turnieju od czasu Anne Hobbs (1985, Auckland).