WTA Ad-Dauha: 12. zwycięstwo Szarapowej nad Stosur, Azarenka drugą półfinalistką

Maria Szarapowa w dwóch setach pokonała Samanthę Stosur i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 w Ad-Dausze. Do tej fazy zawodów zakwalifikowała się również broniąca tytułu Wiktoria Azarenka.

Rafał Smoliński

W pierwszym spotkaniu piątkowej serii gier rozstawiona z numerem trzecim Maria Szarapowa zwyciężyła 6:2, 6:4 Samanthę Stosur. Triumfatorka katarskich zawodów z 2005 oraz 2008 roku odniosła 12. w karierze wygraną nad 28-latką z Gold Coast (bilans: 12-2) i w meczu o finał zmierzy się z Amerykanką Sereną Williams lub Czeszką Petrą Kvitovą.

Pojedynek Szarapowej ze Stosur trwał zaledwie 82 minuty, w ciągu których Rosjanka zanotowała 12 asów, 24 kończące uderzenia i tylko raz nie utrzymała własnego podania. Australijka miała zaledwie jednego asa, osiem winnerów oraz popełniła do tego 20 błędów własnych. W całym meczu czterokrotnie przegrała swój serwis.

W premierowej odsłonie Szarapowa błyskawicznie ruszyła do ataku, zdobywając breaka już w pierwszym gemie. W piątym gemie Rosjanka zwiększyła przewagę, a całość zakończyła w ósmym, przy czwartym setbolu. Drugą partię pochodzącą z Niagania tenisistka rozpoczęła od prowadzenia 3:0, ale Stosur w czwartym gemie zredukowała stratę. Od tego momentu Szarapowa już tylko pilnowała własnego serwisu, by cały pojedynek zakończyć w 10. gemie przy pierwszej piłce meczowej.

Zaledwie dwie minuty dłużej od Rosjanki przebywała w piątek na korcie Wiktoria Azarenka. Broniąca tytułu Białorusinka pewnie pokonała 6:2, 6:2 Sarę Errani, poprawiając na 5-1 bilans bezpośrednich gier z Włoszką. Pochodząca z Mińska tenisistka będzie w sobotę rywalką Agnieszki Radwańskiej, jeśli Polka w ćwierćfinale upora się z Karoliną Woźniacką.

Spotkanie od samego początku toczyło się pod dyktando aktualnej liderki rankingu (Białorusinka straci prowadzenie w światowej klasyfikacji, jeśli Williams osiągnie w Ad-Dausze półfinał), która przełamała serwis Errani już w drugim gemie. Chwilę później Włoszka jeszcze odrobiła stratę, lecz w czwartym gemie ponownie nie utrzymała własnego podania. Azarenka wywalczonej przewagi tym razem nie oddała i w ósmym gemie postarała się o kolejnego breaka, kończąc tym samym pierwszą odsłonę.

Drugą partię Errani rozpoczęła od przełamania, ale był to jedyny jej błysk w tej części meczu. Cztery kolejne gemy zapisała na swoje konto Wika, która w ósmym gemie przełamała serwis tenisistki z Italii po raz szósty, kończąc tym samym cały pojedynek. W piątkowym ćwierćfinale Azarenka zanotowała 26 winnerów i popełniła 25 błędów własnych. Włoszka z kolei skończyła zaledwie osiem piłek, a pomyliła się 16 razy.