ATP Rotterdam: Del Potro triumfatorem jubileuszowej edycji turnieju

Juan Martin del Potro okazał się zwycięzcą jubileuszowej 40. edycji turnieju ATP w Rotterdamie. Argentyńczyk wygrał całą imprezę bez straty seta, w finale nie dając szans Julienowi Benneteau.

Marcin Motyka

Juan Martín del Potro w finale 40. edycji turnieju ABN AMRO World Tennis Tournament pokonał 7:6(2), 6:3 Juliena Benneteau, zostając tym samym drugim, po Guillermo Vilasie, argentyńskim triumfatorem zawodów w Rotterdamie. Przegrany Benneteau wciąż musi poczekać na swój pierwszy w karierze turniejowy skalp.

Francuski tenisista rywalizację w swoim ósmym finale rozpoczął znakomicie, łatwo obejmując prowadzenie 2:0. Jednak Del Potro szybko opanował sytuację, odrobił stratę breaka i wyszedł na 5:3. W dziewiątym gemie Argentyńczyk zmarnował piłki setowe, a w kolejnym niespodziewanie dał sobie odebrać podanie. W tie breaku, który decydował o losach partii otwarcia, niepodzielnie na placu gry panował gracz z Tandil, wygrywając go 7-2.

Drugi set znakomicie rozpoczął się dla mistrza US Open 2009, który objął prowadzenie 3:0. Francuz robił co mógł, aby odrobić stratę, jednakże Del Potro cały czas utrzymywał własne podanie. W gemie numer osiem, przy wyniku 5:2, najlepszy argentyński tenisista zmarnował cztery piłki meczowe, następnie poprosił o interwencję medyczną, bowiem doznał niewielkiego krwotoku z nosa. Po krótkiej przerwie, z gustownym opatrunkiem w nosie, siódmy zawodnik rankingu ATP zakończył mecz, wygrywając własne podanie bez straty punktu.

- Julien zagrał fantastycznie, Życzę mu powodzenia w dalszej części sezonu - powiedział 24 latek z Tandil. - Tu jest fantastyczna atmosfera, czuję się jak w domu - dodał Del Potro, dla którego była to czwarta halowa impreza wygrana w karierze.

- Gratuluję Juanowi Martinowi zdobycia tytułu, dziękuję organizatorom, mojemu teamowi oraz sponsorom i kibicom. Mam nadzieję, że jeszcze tu wrócę - rozpoczął przemówienie Francuz. - Jestem coraz bliżej tytułu, może w końcu uda mi się go wywalczyć - dodał żartobliwie na koniec brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Londynu w deblu, który przegrał wszystkie osiem singlowych finałów na poziomie ATP World Tour.

Triumfując w Rotterdamie, Del Potro zdobył swój swój pierwszy tegoroczny tytuł, a łącznie ma na koncie już 14 triumfów, co daje mu 55. miejsce na historycznej liście zwycięzców turniejów ATP.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)