ATP Casablanca: Rutynowe zwycięstwo Wawrinki, Kliżan z Andersonem o finał

Stanislas Wawrinka bez trudu awansował do półfinału turnieju ATP w Casablance. Szwajcar w meczu z Guillermo Gracią stracił zaledwie trzy gemy. W najlepszej czwórce imprezy są też Anderson i Kliżan.

Marcin Motyka

Niespełna godziny potrzebował Stanislas Wawrinka, by wywalczyć awans do półfinału imprezy Grand Prix Hassan II. Szwajcar zdemolował Guillermo Garcię tracąc tylko trzy gemy. W całym meczu najwyżej rozstawiony zawodnik turnieju cztery razy zanotował przełamanie, sam ani razu nie stracił podania, a także zdobył łącznie 24 punkty więcej niż jego rywal.

- Jestem zadowolony z poziomu mojej gry. Wróciłem do Casablanki, aby ponownie tu wygrać - powiedział mistrz tej imprezy sprzed dwóch lat.

Sobotnim przeciwnikiem 28-latka z Lozanny będzie Tommy Robredo. Hiszpan w 110 minut pokonał Benoit Paire'a 7:6(4), 2:6, 6:0. Zwyciężając Francuza doświadczony gracz z Półwyspu Iberyjskiego po raz drugi w tym sezonie uzyskał promocję do półfinałowej fazy turnieju z serii ATP World Tour.

- To był trudny mecz, Paire jest niezwykle utalentowanym zawodnikiem. Dla mnie ważne było, aby wygrać pierwszego seta w decydującym secie. Byłem silny mentalnie i wykorzystałem swoje szansę. Cieszę się z awansu do półfinału, ale mam nadzieję, że zajdę jeszcze dalej - stwierdził finalista marokańskich zawodów z 2001 roku.

Kevin Anderson okazał się lepszy od Grega Zemlji. Afrykaner do zwycięstwa 6:4, 6:4 potrzebował niespełna półtorej godziny. O triumfie Andersona w pierwszym secie zadecydowało jedno przełamanie uzyskane w gemie piątym. W drugiej odsłonie Zemlja przegrywał już 2:5 i wtedy dość niespodziewanie przejął inicjatywę na korcie. Słoweniec obronił dwa meczbole, zniwelował stratę jednego breaka, a w dziesiątym gemie po oddaleniu kolejnych trzech meczboli zmarnował okazję na całkowite zniwelowanie strat. Koniec końców po długiej walce w tym gemie gracz z RPA zakończył cały mecz za szóstym setbolem.

Jako ostatni awans do najlepszej czwórki turnieju uzyskał Martin Klizan. Tenisista uznany przez ATP odkryciem sezonu 2012 wygrał 7:5, 6:1 z Robinem Haase. W trwającym 80 minut spotkaniu Słowak nie stracił własnego serwisu, a sam trzykrotnie zanotował breaka.

Grand Prix Hassan II, Casablanca (Maroko)

Kevin Anderson (RPA, 2) - Pablo Carreño (Hiszpania, Q) 6:3, 6:3
Martin Kližan (Słowacja, 3) - Filippo Volandri (Włochy, Q) 6:4, 7:6(5)
Benoît Paire (Francja, 4) - Aljaž Bedene (Słowenia) 4:6, 6:4, 6:3
Robin Haase (Holandia, 7) - Kenny de Schepper (Francja) 6:2, 6:7(2), 6:3
Grega Žemlja (Słowenia, 8) - Henri Laaksonen (Szwajcaria, Q) 7:6(5), 6:1
Tommy Robredo (Hiszpania) - Tobias Kamke (Niemcy) 6:4, 7:5
Guillermo García (Hiszpania) - Édouard Roger-Vasselin (Francja) 6:7(4), 7:6(3), 6:2