ATP Newport: Mistrz z 2009 roku rywalem Przysiężnego w II rundzie, klęska Querreya

Rywalem Michała Przysiężnego w II rundzie turnieju ATP w Newport będzie Rajeev Ram, mistrz tej imprezy sprzed czterech lat. Z zawodami w stanie Rhode Island sensacyjnie pożegnał się Sam Querrey.

Marcin Motyka

Drugi dzień zmagań w Newport przyniósł olbrzymią niespodziankę. Z Hall of Fame Tennis Championships już w I rundzie odpadł Sam Querrey, najwyżej rozstawiony tenisista turnieju. 25-letni Amerykanin przegrał w dwóch ze swoim rodakiem, klasyfikowanym 99 miejsc w rankingu ATP niżej, Timem Smyczkiem.

Pierwszy set padł łupem Smyczka w 42 minuty. W drugim 25-latek z Milwaukee jako pierwszy uzyskał breaka, lecz Querrey błyskawicznie odrobił stratę. Bardziej znany z Amerykanów mógł zakończyć drugą partię w 12. gemie, ale zmarnował trzy setbole. W tie breaku, decydującym o losach seta, trwała zażarta walka. Wyżej klasyfikowany z reprezentantów gospodarzy obronił asami serwisowymi dwa meczbole, jednak sam nie wykorzystał kolejnego setbola. W 17. punkcie decydującej rozgrywki Smyczek uzyskał mini przełamanie, a po chwili dopełnił formalności przy własnym serwisie.

- Miałem bardzo niski procent trafionego pierwszego serwisu. Myślę, że doskwiera mi też brak odpoczynku, w ostatnich tygodniach dużo występowałem, nie miałem kiedy wypocząć. Warunki także nie należały do najłatwiejszych, było dość słonecznie, ale i wietrznie - analizował przyczyny porażki Querrey.

Natomiast Smyczek nie ukrywał radości ze zwycięstwa - To chyba mój największy triumf w karierze. To całkiem miłe uczucie grać przeciw Samowi, on od wielu lat jest jednym z najlepszych amerykańskich tenisistów w rozgrywkach - mówił uradowany tenisista z Milwaukee, który w II rundzie zmierzy się z Nicolasem Mahutem.

Rajeev Ram, mistrz imprezy w Newport sprzed czterech lat (w finale wygrał z Querreyem), będzie przeciwnikiem Michała Przysiężnego w II rundzie. Doświadczony reprezentant gospodarzy bardzo łatwo poradził ze szwajcarskim kwalifikantem Adrienem Bosselem, tracąc tylko cztery gemy. Rozstawiony z numerem ósmym Ram w ciągu 62-minutowego pojedynku zaserwował dziewięć asów, ani razu nie został przełamany, sam czterokrotnie uzyskał breaka oraz zdobył łącznie 23 punkty więcej od rywala.

Środowy mecz będzie czwartą konfrontacją Przysiężnego z 29-letnim Amerykaninem. Bilans jest korzystniejszy dla Rama, która wygrał dwa pojedynki, w tym ostatni, w II rundzie Challengera w Guadalajarze, ale to popularny Ołówek wygrał ich jedyny mecz na nawierzchni trawiastej - pięć lat temu w kwalifikacjach Wimbledonu.

Najmniejszych kłopotów z awansem do 1/8 finału nie miał Lleyton Hewitt. Australijczyk pokonał swojego rodaka, Matthew Ebdena, 6:4, 6:1 w godzinę i kwadrans. Przeciwnikiem Hewitta w walce o ćwierćfinał będzie Prakash Amritraj. Hindus, grający w głównej drabince turnieju dzięki dzikiej karcie, oddał zaledwie pięć gemów Flavio Cipolli.

Ivo Karlović wrócił na zawodowe korty po bardzo poważnych kłopotach zdrowotnych (trafił do szpitalu z udarem mózgu). W pierwszym meczu po niemal pięciomiesięcznej pauzie Chorwat wygrał z Edouardem Rogerem-Vasselinem 7:6(5), 6:4. W kolejnej rundzie 34-latek z Zagrzebia stanie naprzeciw Vaska Pospisila, który w trzech setach ograł Denisa Kudlę.

Zaledwie 27 minut potrzebował Jack Sock, aby uzyskać promocję do II rundy. Rywal  Amerykanina, Marinko Matosević, oznaczony numerem szóstym, skreczował po przegraniu pierwszego seta 2:6. Nie zawiódł za to inny rozstawiony tenisista, Igor Sijsling, turniejowa "trójka". Holender bez straty seta pokonał Włocha Matteo Violę, dla którego był to debiut w głównej drabince imprezy rozgrywanej na trawie.

Hall of Fame Tennis Championships, Newport (USA)