US Open: Świetny start Venus Williams oraz Na Li, Radwańska z Torro w II rundzie

Venus Williams w dobrym stylu pokonała turniejową "dwunastkę", Kirsten Flipkens. Do kolejnej rundy awansowały także Na Li, Sabina Lisicka oraz Maria-Teresa Torro, z którą zagra Radwańska.
Piotr Wróbel

Interesująco zapowiadało się drugie spotkanie na głównej arenie, gdzie zmierzyły się ze sobą Venus Williams oraz rozstawiona z numerem 12. Kirsten Flipkens. Obie tenisistki grały ze sobą w Toronto, gdzie po pierwszym secie do głosu doszła Belgijka i pokonała amerykańską tenisistkę. W Nowym Jorku nadarzyła się okazja do rewanżu, którą Williams świetnie wykorzystała.

Od początku meczu nierozstawiona tenisistka narzuciła swój agresywny styl gry. Tak jak w Toronto bardzo szybko wyszła na prowadzenie i dominowała w każdym aspekcie. Flipkens zdawała się być zaskoczoną takim obrotem spraw i bez większej walki oddała pierwszą partię po 27 minutach. Było w nim kilka ciekawych akcji, jak np. piłka na 5:1 dla Williams, ale przeważały błędy Belgijki, która zakończyła seta podwójnym błędem. W drugiej odsłonie obie tenisistki grały na zbliżonym poziomie. Pierwszy gem trwał blisko 10 minut, a Williams obroniła dwa break pointy. Wyrównana walka, pełna ciekawych wymian trwała do szóstego gema. Od stanu 3:2 Amerykanka wygrała wszystkie gemy i uniosła ręce w geście triumfu. W trwającym godzinę i 24 minuty spotkaniu Flipkens zanotowała 16 winnerów i 19 błędów niewymuszonych. Dominująca w tym spotkaniu Williams wygrała bezpośrednio 21 piłek, a zepsuła o jedną mniej. W kolejnej rundzie Amerykanka zagra ze zwyciężczynią spotkania Kiki Bertens - Jie Zheng.

Wyłoniona została także rywalka Agnieszki Radwańskiej. Polka zmierzy się w II rundzie z Hiszpanką Marią-Teresą Torro. Zawodniczka z Półwyspu Iberyjskiego w dwóch setach uporała się z Mariną Erakovic. Nowozelandka po Wimbledonie zagubiła formę, w pierwszej partii spotkania na kortach Flushing Meadows nie wygrała ani jednego gema. W drugiej dzielnie walczyła, ale w kluczowym momencie oddała własne podanie. Radwańska z Torro jeszcze nigdy ze sobą nie grały.

Z turnieju odpadły, poza Flipkens, dwa znane nazwiska. Magdalena Rybarikova niespodziewanie uległa w dwóch setach Patricii Mayr. Był to jej pierwszy turniej wielkoszlemowy, w którym została rozstawiona. Duże problemy z returnem uniemożliwiły jej wygranie chociażby seta z austriacką przeciwniczką. W pierwszym meczu przegrała także Petra Cetkovska. Czeszka ma ciągle problemy z prawym kolanem i po pierwszym secie meczu z Sofią Arvidsson grała coraz gorzej. W decydującej partii przełamała na 1:0, ale od tego momentu tylko Szwedka zdobywała gemy.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Dobrze radzą sobie inne rozstawione zawodniczki. Turniejowa "piątka", Chinka Na Li w ciągu 64 minut pokonała Olgę Goworcową. Duże wrażenie robią statystyki mistrzyni Roland Garros 2011. Bezpośrednio wygrała ona aż 28 punktów, a zepsuła 13 piłek. Co ciekawe, Białorusinka przegrała z Li już w każdym turnieju wielkoszlemowym. Z kolei dalej awansowały także Sabina Lisicka oraz Kaia Kanepi. Niemka po małych kłopotach w drugim secie (gdzie pojawiła się nawet... wiewiórka na korcie) pokonała Wierę Duszewinę 6:2, 7:6(4) i zmierzy się z Kimiko Date-Krumm lub Paulą Ormaecheą. Estonka po trzysetowym boju wygrała z Vanią King. Był to pierwszy rozegrany mecz Kanepi od turnieju na londyńskich trawnikach.