Puchar Davisa: Punkty Stepanka i Berdycha, Czesi blisko kolejnego finału

Radek Stepanek i Tomas Berdych wygrali piątkowe gry singlowe i Czesi potrzebują już tylko jednego punktu, aby po raz drugi z rzędu zagrać w finale Pucharu Davisa.

W grze otwierającej półfinał Grupy Światowej pomiędzy Czechami a Argentyną Radek Stepanek pokonał Juana Monaco 7:6(3), 6:3, 6:2. W I secie 34-letni mieszkaniec Monte Carlo, który w ubiegłym tygodniu wygrał US Open w grze podwójnej, wrócił z 1:3. W II partii Argentyńczyk z 0:3 wyrównał na 3:3, ale trzy kolejne gemy padły łupem reprezentanta gospodarzy. W III secie Štěpánek dwa razy przełamał rywala, a sam ani razu nie oddał podania i odniósł 13. singlowe zwycięstwo w narodowej drużynie (bilans gier 13-11). W ciągu dwóch godzin i 33 minut posłał on 13 asów, a jego licznik dobił do 38 kończących uderzeń i 31 niewymuszonych błędów. Mónaco naliczono 19 piłek wygranych bezpośrednio i 33 błędy własne. Štěpánek tradycyjnie często chodził do siatki - zgarnął przy niej 26 z 39 punktów.

Drugi punkt dla obrońców tytułu zdobył Tomáš Berdych, który zwyciężył Leonardo Mayera 6:4, 4:6, 6:3, 6:4. W III i IV secie lider reprezentacji Czech ani razu nie stracił serwisu. W trwającym trzy godziny i jedną minutę pojedynku lider gospodarzy zaserwował 13 asów oraz zapisał na swoje konto 40 kończących uderzeń, z czego 20 z forhendu oraz skończył 15 z 21 piłek przy siatce. Naliczono mu 39 niewymuszonych błędów. Mayer miał 36 piłek wygranych bezpośrednio i 41 błędów własnych.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Obie ekipy drugi rok z rzędu mierzą się w półfinale. W ubiegłym sezonie na Estadio Parque Roca w Buenos Aires górą byli Czesi. Na własnym terenie, w hali O2 Arena w Pradze, nasi południowi sąsiedzi również sią bliscy pokonania drużyny z Ameryki Południowej. Wszystko wskazuje na to, że Argentyńczycy będą musieli odłożyć w czasie spełnienie marzenia o triumfie w Pucharze Davisa (są finalistami z 1981, 2006, 2008 i 2011 roku). Czesi u siebie są niepokonani od marca 2011 roku, a Argentyna ostatnie wyjazdowe zwycięstwo odniosła we wrześniu 2011 roku.

Czechy - Argentyna 2:0, O2 Arena, Praga (Czechy) Półfinał Grupy Światowej, kort twardy w hali piątek-niedziela, 13-15 września

Gra 1.: Radek Štěpánek - Juan Mónaco 7:6(3), 6:3, 6:2 Gra 2.: Tomáš Berdych - Leonardo Mayer 6:4, 4:6, 6:3, 6:4 Gra 3.: Lukáš Rosol / Jiří Veselý - Carlos Berlocq / Horacio Zeballos *sobota od godz. 14:30 Gra 4.: Tomáš Berdych - Juan Mónaco *niedziela od godz. 14:00 Gra 5.: Radek Štěpánek - Leonardo Mayer *niedziela