Mistrzostwa WTA: Pionierski wyczyn Peng i Hsieh, Chinka i Tajwanka najlepsze w deblu

Su-Wei Hsieh i Shuai Peng zwyciężyły w grze podwójnej rozgrywanych w Stambule Mistrzostw WTA. To pierwsze trofeum dla reprezentantek Tajwanu i Chin w kończącej tenisowy sezon imprezie.

Rafał Smoliński

Rozstawione z numerem drugim w Stambule Hsieh Su-Wei i Shuai Peng w obecnym sezonie okazały się najlepsze w turniejach rozgrywanych w Rzymie, Cincinnati oraz Kantonie, a po najcenniejsze trofeum sięgnęły na kortach trawiastych Wimbledonu. Jekaterina Makarowa i Jelena Wiesnina triumfowały razem w tym roku w Indian Wells oraz Roland Garros, a pierwsza z nich zwyciężyła w Stambule w parze z Nadią Pietrową 12 miesięcy temu.

W premierowej odsłonie tenisistki z Azji błyskawicznie uzyskały przewagę dwóch przełamań i wyszły na 5:1. Rosjanki wzięły się za odrabianie strat, przy stanie 3:5 obroniły dwie piłki setowe, a następnie zdobyły drugiego z rzędu breaka. Makarowa i Wiesnina nie zdołały jednak doprowadzić do wyrównania, bowiem ich rywalki wypracowały dwie następne okazje na zwieńczenie seta i drugą z nich wykorzystały.

Druga partia rozpoczęła się od prowadzenia nierozstawionych tenisistek, które szybko wyszły na 3:1. Hsieh i Peng ruszyły w pogoń za rywalkami, doprowadzając najpierw do remisu po 3, a następnie po 4. W kluczowym momencie seta, w 11. gemie, Tajwanka i Chinka obroniły trzy break pointy, by w kolejnym gemie uzyskać przy podaniu Rosjanek piłkę meczową. Azjatki okazji tej nie zmarnowały i pewnie zakończyły cały pojedynek.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Spotkanie trwało nieco ponad siedem kwadransów i zakończyło się zwycięstwem Hsieh i Peng 6:4, 7:5. Rozstawione z numerem drugim Azjatki nie zaserwowały ani jednego asa i nie popełniły żadnego podwójnego błędu. Z 12 okazji na przełamanie wykorzystały połowę. Makarowa i Wiesnina z kolei miały dwa asy, jeden podwójny błąd, a podanie rywalek przełamały łącznie czterokrotnie.

Hsieh i Peng nie tylko zdobyły dla swoich krajów pierwsze trofea w historii Mistrzostw WTA, ale także zostały pierwszymi Azjatkami, które triumfowały w kończącej tenisowy sezon imprezie. Wcześniej dwukrotnie finał w turnieju debla osiągała Japonka Ai Sugiyama, w 2003 roku w parze z Belgijką Kim Clijsters oraz w 2007 wspólnie ze Słowenką Katariną Srebotnik.

Mistrzostwa WTA, Stambuł (Turcja)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 6,0 mln dol.
niedziela, 27 października

finał gry podwójnej:

Su-Wei Hsieh (Tajwan, 2) / Shuai Peng (Chiny, 2) - Jekaterina Makarowa (Rosja) / Jelena Wiesnina (Rosja) 6:4, 7:5