ATP Rotterdam: Brawura Jerzego Janowicza wzięła górę nad rutyną Tommy'ego Haasa

Jerzy Janowicz w dwóch setach pokonał niemieckiego weterana Tommy'ego Haasa i wywalczył awans do ćwierćfinału turnieju ATP World Tour 500 w Rotterdamie.

Marcin Motyka

Na korcie numer jeden w Rotterdamie, na którym przed rokiem Jerzy Janowicz doznał bolesnej porażki z Victorem Hanescu, w czwartkowe wczesne popołudnie odniósł jedno ze swoich najcenniejszych zwycięstw w dotychczasowej karierze. W walce o ćwierćfinał imprezy ABN AMRO World Tennis Tournament łodzianin wygrał z 12. rakietą świata, byłym numerem dwa rankingu, Tommym Haasem, który ma na koncie zwycięstwa nad wszystkimi najwybitniejszymi tenisistami minionych 20 lat.

To było starcie dwóch pokoleń, dwóch jakże innych tenisowych szkół. Z jednej strony niezwykle pewny siebie, stawiający na moc uderzeń, brawurowo grający Polak. Z drugiej już 35-letni, zniszczony przez poważne kontuzje, ale cudownie prezentujący się na korcie, zachwycający estetyką poszczególnych zagrań Niemiec.

Janowicz, który wygrywając we wtorek z Julienem Benneteau odniósł swoje premierowe zwycięstwo w hali Ahoy Rotterdam, przez cały mecz imponował dyspozycją serwisową. Debiutujący w rotterdamskiej imprezie Haas nie miał nic do powiedzenia przy podaniu Polaka, a sam miewał duże problemy we własnych gemach serwisowych.

O ile w siódmym gemie pierwszego seta 35-latek z Hamburga obronił się przed przełamaniem, to już w dziewiątym oddał podanie, a po chwili Janowicz pewnie zakończył partię otwarcia.

10 największych zwycięstw w karierze Jerzego Janowicza:

Rok Turniej Faza Przeciwnik (Ranking) Wynik
2012 Paryż III runda Andy Murray (ATP 3) 5:7, 7:6(4), 6:2
2013 Rzym II runda Jo-Wilfried Tsonga (ATP 8) 6:4, 7:6(5)
2012 Paryż półfinał Gilles Simon (ATP 20) 6:4, 7:5

W secie drugim obraz gry nie uległ zmianie, łodzianin wciąż bardzo łatwo wygrywał kolejne gemy przy własnym podaniu, zaś  rozstawiony z numerem szóstym Niemiec miał z tym kłopoty. W gemie otwarcia drugiej odsłony Janowicz jeszcze nie wykorzystał break pointa, ale już w piątym wygrał długą walkę na przewagi i przełamał swojego przeciwnika.

Najlepszy polski tenisista miał jeszcze okazję, by podwoić przewagę, lecz w siódmym gemie Haas obronił się przed kolejną stratą serwisu. To nie wybiło z rytmu Janowicza, który spokojnie dokończył dzieła i w drugim tygodniu turniejowym z rzędu zagra w 1/4 finału.

W ciągu 81-minutowego spotkania Janowicz posłał aż 18 asów serwisowych, popełnił dwa podwójne błędy, przy własnym podaniu wygrał 41 z 53 rozegranych punktów, ani razu nie musiał bronić break pointa, a sam dwukrotnie uzyskał przełamanie.

Piątkowym rywalem 23-letniego łodzianina w jego pierwszym w karierze ćwierćfinale ABN AMRO World Tennis Tournament będzie Tomas Berdych, z którym Janowicz grał w przeszłości dwa razy i oba spotkania przegrał. Rozstawiony z numerem trzecim Czech wygrał 6:4, 6:3 z Nicolasem Mahutem.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)