WTA Ad-Dauha: Cenne zwycięstwo nad Jeleną Janković i 10. finał Andżeliki Kerber

Rozstawiona z numerem szóstym Andżelika Kerber pokonała Jelenę Janković w pierwszym półfinale turnieju WTA Premier 5 w Ad-Dausze. Reprezentantka Niemiec wystąpi w 10. finale zawodów głównego cyklu.

Rafał Smoliński

Rozstawiona z numerem szóstym Andżelika Kerber zagrała w sobotę znakomite spotkanie i po ponad siedmiu kwadransach gry zwyciężyła 6:1, 7:6(6) Jelenę Janković. Leworęczna reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów poprawiła na 2-1 bilans pojedynków z byłą serbską liderką rankingu WTA, która w styczniu ograła ją w ćwierćfinale turnieju w Brisbane.

Pierwsza partia była prawdziwym popisem Angie, która skończyła 12 piłek i popełniła tylko cztery błędy własne. Trenująca w Puszczykowie tenisistka błyskawicznie wyszła na 4:0 i dopiero wówczas nie utrzymała własnego podania. Janković nie wytrzymywała wymian, nie była w stanie skutecznie pogonić po korcie swojej rywalki, dlatego po 37 minutach przegrała gładko premierową odsłonę.

Drugi set był zdecydowanie bardziej wyrównany, a wydarzenia na placu gry zmieniały się jak w kalejdoskopie. Kiedy Kerber zdobyła breaka na 2:1, wydawało się, że powtórzy się scenariusz z pierwszej partii. Serbka jednak zdołała jeszcze podjąć walkę i wyjść na prowadzenie. I wówczas znów nastąpił zwrot, gdyż od stanu 3:3 tenisistka naszych zachodnich sąsiadów wygrała dwa następne gemy i była o krok od końcowego triumfu.

Podająca w 10. gemie po miejsce w finale Kerber zagrała jednak fatalnie i oddała serwis. Kilka minut później była o krok od porażki w drugiej partii, lecz doprowadziła do tie breaku. W rozgrywce tej na pierwszej zmianie stron prowadziła Janković, ale Angie szybko odrobiła stratę, a następnie zmarnowała meczbola. Drugą okazję jednak już wykorzystała i mogła cieszyć się z końcowego zwycięstwa.

- W końcowej fazie meczu ona zagrała znakomicie. Obie osiągnęłyśmy wówczas wysoki poziom, a ja starałam się być agresywniejsza w kluczowych momentach. Walczyłam o każdy kolejny punkt i jestem bardzo szczęśliwa, że zwyciężyłam w dwóch setach - powiedziała po meczu Kerber, która po raz 10. zagra w finale zawodów głównego (bilans finałów: 3-6).

W niedzielnym pojedynku o tytuł przeciwniczką Angie będzie Simona Halep, która w dwóch setach uporała się z Agnieszką Radwańską. Rumunka była górą w ich jedynym wcześniejszym starciu, które odbyło się w 2009 roku w I rundzie zawodów rangi ITF we francuskim Saint Raphael.